Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Presidenti Pendarovski takon kryetaren e Gjykatës Supreme, Besa Ademi

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – Një nga segmentet më të rëndësishme në integrimin evropian të vendit është funksionimi efikas i sundimit të ligjit, ndërsa gjyqësori i pavarur, i paanshëm dhe profesional është garantuesi më i mirë për arritjen e këtij qëllimi, tha presidenti Stevo Pendarovski në takimin e sotëm me kryetaren e Gjykatës Supreme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Besa Ademi.

Presidenti Pendarovski, siç kumtoi Kabineti i tij, duke uruar zgjedhjen e saj si kryetare të Gjykatës Supreme, e theksoi rëndësinë e rolit të Gjykatës së Lartë në unifikimin e praktikës gjyqësore përmes kompetencës për të përcaktuar pozicionet parimore dhe mendimet parimore ligjore, duke siguruar kështu unitetin në zbatimi i ligjeve nga ana e gjykatave.

Bashkëbiseduesit, siç thuhet në kumtesë, diskutuan edhe për sfidat në arritjen e pavarësisë financiare të gjyqësorit, si dhe për personelin e Gjykatës së Lartë.

Presidenti Pendarovski shprehu mbështetjen e tij të plotë për pavarësinë e gjyqësorit dhe shprehu gatishmërinë për bashkëpunim në të gjitha fushat ku do të nevojitet dhe kërkohet nga Gjykata Supreme

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...