Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Presidenti sirian akuzon Erdoganin për nxitje të konfliktit në Nago-Karabak

Presidenti sirian, Bashar al-Assadi, ka akuzuar Presidentin turk, Tayyip Erdogan, si nxitës kryesor i konfliktit mes Armenisë dhe Azerbejxhanit në zonën e Nago-Karabakut.

Këto deklarime, Assad i ka bërë për agjencinë e lajmeve RIA, të Rusisë, transmeton Reuters.

Turqia ka shprehur solidaritetin dhe përkrahjen ndaj forcave azere ndërsa Armenia ka një pakt me Rusinë.

Luftimet mes Armenisë dhe Azerbejxhanit kanë filluar që nga 27 shtatori ndërsa si konflikt, është aktual që nga vitet 1990.

Këto kanë nxitur shqetësimin ndërkombëtar se fuqitë e tjera rajonale, mund të tërhiqen në konflikt.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...