Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Presidenti Trump në Kosovë, Grenell paralajmëron një vizitë në rajon

I dërguari i Shteteve të Baskuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka paralajmëruar se presidenti Donald Trump mund ta vizitojë shumë shpejt Kosovën, Serbinë dhe rajonin.

Sipas tij, ende nuk është vendosur ndonjë datë për këtë vizitë.

“Presidenti Trump ka thënë se mezi pret të vijë në vizitë. Ende nuk kemi datë apo detaje, por tashmë e kemi tejkaluar pengesën e parë, pra që Shtëpia e Bardhë zyrtarisht pajtohen me një gjë të tillë”, ka thënë Grenell në një intervistë për një radio serbe në Çikago, përcjell Telegrafi.

Këto deklarata të Grenellit vijnë pas nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë, nën ndërmjetësimin e presidentit Trump.

Më 4 shtator, dy vendet nënshkruan marrëveshjen për normalizim ekonomik mes vete.

Shtetet e Bashkuara u përfshin në këtë dialog, pasi më 4 tetor 2019, presidenti Trump e emëroi Grenellin si të dërguarin e tij të posaçëm në këto bisedime.

Postime të ngjashme

AAK kërkon nga Qeveria sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave për krejt qytetarët

R Zh

VV mban mbledhjen e qendrave – theksohet domosdoshmëria e ndryshimit të ligjit për zgjedhje

R Zh

NUMËR I LARTË I RASTEVE ME COVID-19 NË PRISHTINË

Lea Muslija

“Mos u hidhëro që nëna jote e përlotur të pret gjithë natën të vish”, fjalët prekëse të babait të Luran Ahmetit

Lea Muslija

Goditet një këmbësore nga një veturë në veri të Mitrovicës

Lea Muslija

Duke e injoruar UÇK-në tentojnë ta rishkruajnë historinë e lirisë sonë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...