Presidentja Osmani: Kosova është e gatshme të jetë adresa e investimeve nga Gjermania

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka njoftuar se ka takuar përfaqësues të kompanive gjermane nga fusha e teknologjisë së informacionit, industrisë dhe energjisë.

 

Osmani gjatë vizitës së saj në Gjermani, ka thënë se Kosova është e gatshme të jetë adresa e investimeve nga këto kompani.

“Pata kënaqësinë që së bashku me anëtarët e Shoqatës Gjermane të Bizneseve Lindore, Oda Ekonomike të shumta, përfaqësues të bizneseve e përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë e Energjisë, të flas për mundësitë për investime në fushën e IT-së, digjitalizimit, industrisë, energjisë dhe shëndetësisë. I sigurova ata se Kosova është e gatshme të jetë adresa e radhës e investimeve të tyre”, njofton Osmani.

Sipas saj, Gjermania është investitori kryesor në Kosovë, ku sipas saj shkëmbimet tregtare po përjetojnë një hov të ndjeshëm.

“Vizita nuk mund të përmbyllej pa një bashkëbisedim me bizneset gjermane, nisur nga fakti se Gjermania është investitori kryesor në vendin tonë dhe shkëmbimet tregtare ndërmjet vendeve tona po përjetojnë një hov të ndjeshëm”, tregon ajo. 

Takimet me bizneset gjermane, akademikë, hulumtues, përfaqësues të shoqërisë civile e media ishin pjesë e rëndësishme e…

Posted by Vjosa Osmani on Thursday, September 16, 2021

Related posts

Një muaj paraburgim për të dyshuarit për terrorizëm

D V

Albin Kurti takohet me Angela Merkel javën e ardhshme në Tiranë

N E

Tri gra janë sulmuar fizikisht nga bashkëshortët e tyre

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More