Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pretendime për manipulim të votave, protestuesit në Kirgistan sulmojnë ndërtesën e parlamentit

Protestuesit në Kirgistan që bëjnë thirrje për anulimin e zgjedhjeve parlamentare të vendit kanë depërtuar në parlament në kryeqytetin, Bishkek.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, disa pamje të publikuara tregojnë njerëz në zyrën e Presidentit Sooronbai Jeenbekov dhe duke hedhur letra nga dritaret.

Pjesë të ndërtesës duket se ishin përfshirë nga flakët.

Ndërprerja pason një ditë përplasjesh me policinë, e cila fillimisht shpërndau turmat edhe me gaz lotsjellës.

Përplasjet vijnë mes akuzave për manipulim të votave në zgjedhjet e së dielës së kaluar.

Pas votimit, vetëm katër parti nga 16 kaluan pragun prej 7% për hyrjen në parlament, tre prej të cilave kanë lidhje të ngushta me presidentin Jeenbekov.

Të hënën, policia përdori disa masa për të shpërndarë mijëra protestues në sheshin Ala-Too, përpara se t’i ndiqte ata në rrugët përreth.

Por demonstruesit më vonë u mblodhën në sheshin qendror, përpara se të sulmonin ndërtesën e parlamentit, të njohur si Shtëpia e Bardhë.

Dhe pamjet video të shpërndara në mediat sociale treguan se protestuesit e opozitës po fitonin qasjen në kompleks, disa duke u ngjitur gardheve dhe të tjerët duke hapur portat kryesore. Më vonë, tymi mund të shihej që dilte nga ndërtesa.

Rreth 120 njerëz thuhet se janë plagosur, gjysma e të cilëve ishin zbatues të ligjit, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë, por nuk ka pasur vdekje, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë.

Grupet pranë presidentit janë akuzuar për blerje votash dhe frikësim të votuesve – pretendimet e vëzhguesve ndërkombëtarë thonë se janë “të besueshme” dhe një shkak për “shqetësim serioz”.

Të hënën, 12 parti të opozitës së bashku deklaruan se nuk do të njihnin rezultatet e votimit.

Më vonë, zyra e presidentit Jeenbekov tha se ai do të takonte të martën udhëheqës nga të gjitha 16 partitë që garuan në zgjedhje, në një përpjekje për të zbutur tensionet.

Postime të ngjashme

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

Hungaria miraton ligjin që ndalon përmbajtjen LGBT për të miturit

Dafina Vidishiqi

Pas pushtimit nga minjtë dhe përmbytjet, Australia “zaptohet” edhe nga rrjetat e merimangave

Dafina Vidishiqi

Bërthama e Tokës po bëhet më e trashë nga njëra anë, dhe shkencëtarët nuk e dinë pse

Dafina Vidishiqi

Kalon 600,000 numri i viktimave nga Coronavirusi në ShBA

Dafina Vidishiqi

Biden arrin në Gjenevë për takim me Putinin

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...