Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Pretendojnë se telefonat e tyre janë rezistentë ndaj ujit: Apple gjobitet me 10 milionë euro

Zhurnal Ads

Komisioni Italian i Antimonopolit gjobiti dy kompani, Apple International dhe Apple Italia, me 10 milionë euro për reklama të pasakta për telefonat e tyre dhe mospërmbushje të detyrimeve, të cilat garantohen me blerjen e telefonit të tyre celular, shkruan agjencia Agi.

Gjegjësisht, kompania Apple pretendon në mesazhet reklamuese se telefonat e tyre inteligjentë janë rezistent ndaj ujit në një thellësi prej 4 metrash dhe atë për 30 minuta, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, kontrolli përcaktoi se kjo nuk është e vërtetë dhe se pretendimi i kompanisë i referohet vetëm matjes laboratorike të telefonave inteligjentë Apple.

Gjegjësisht, uji statik dhe i pastër përdoret gjatë matjeve laboratorike, i cili nuk korrespondon me jetën reale.

Gjithashtu, ndëshkimi pasoi, sepse Apple refuzoi t’u pranonte klientëve dëmin e shkaktuar pasi telefoni ishte dëmtuar nga uji ose ndonjë lëng tjetër.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ekrani i iPhone 12 Mini është pothuajse i pathyeshëm

S.B.

Flitej për një skemë e “çipit 5G në vaksina”: Inxhinieri zbuloi se për çfarë bëhej fjalë

S.B.

Inteligjenca amerikane beson se sulmin kibernetik e kreu Rusia

S.B.

TikTok i kundërpërgjigjet Trump, pasi paralajmëroi ndalimin në SHBA

admin

Kaq kushton të prodhohet një iPhone 12

S.B.

Çmimi i PS5 në internet shkon deri në 10 mijë dollarë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...