Agjencia Zhurnal.mk

Prezantohet Sarri: Juve është klubi më i mirë italian, këtu është detyrim fitorja – trajnimi i Ronaldos një hap para në karrierë

Maurizio Sarri është prezantuar si trajner i Juventusit, ndërsa ka thurë elozhe për ish-klubet e tij dhe klubin e tanishëm.

Trajneri italian është zyrtarizuar të dielën si trajner i Juventusit, ndërsa vetëm sot (e enjte) është prezantuar si trajner i tyre.

Gjatë prezantimit, Sarri ka thurë elozhe për ish-klubet e tij, klubin e tanishëm Juventusin, lojtarët që do të drejtoj dhe gjithçka tjetër.

“Në Napoli dhashë gjithçka, pastaj vendosa të kem një eksperiencë të shkëlqyeshme në Ligën Premier. Juve janë klubi më i mirë italian tani dhe më kanë ofruar një shans për t’u kthyer në Itali, është arritja kurorëzuese e një karriere të gjatë”, ka thënë fillimisht Sarri në prezantimin e tij.

“Kurrë nuk kam parë aq shumë vendosmëri nga ana e një klubi për të angazhuar një trajner, ata kishin një qëndrim të madh që më bindën, ata kishin ndjenja shumë të forta”.

“Do të jetë një vit emocionuese në Serie A, sidomos për trajnerët. Është një rrugë e gjatë për të shkuar, por shpresojmë që liga jonë mund të fillojë ta mbyll hendekun me Ligën Premier”.

“Pres që çdo mëngjes të zgjohem duke studiuar si të fitoj ndeshje. Fitimi i vazhdueshëm është gjithnjë i vështirë dhe Juventusi ka një detyrim për të fituar gjithmonë, por me ndërgjegjësimin për vështirësitë”.

“Ka qenë një udhëtim i gjatë për mua, i përbërë nga hapa gradualë. Jam i lumtur që jam në ekipin më të rëndësishëm në Itali dhe ky është një hap i mëtejshëm përpara pas përvojës në Chelsea”.

“Në Chelsea kam trajnuar disa lojtarë shumë të fortë, por trajnimi i Ronaldos do të jetë edhe një hap përpara. Do të doja të ndihmoja të thyej disa rekorde të reja”.

“Për tri vjet unë zgjohesha dhe mendoja se si ta mposhtim Juventusin, sepse ata ishin një ekip fitues, unë dhashë 110 për qind, por ende nuk mund ta bëjmë atë, ishte një përvojë dhe tani do të jap gjithçka për këtë klub”.

“Kam parë se ky klub është shumë kompakt dhe kam qenë i kënaqur sepse aspekti njerëzor ka rëndësi edhe për mua. Juve është një grup i fortë në lidhje me mentalitetin dhe vendosmërinë e tyre”.

“Arrita me skepticizëm, ashtu siç kam bërë me të gjitha klubet e tjera. E kuptoj këtë, por e di vetëm një mënyrë për ta ndryshuar atë dhe kjo është të fitojë dhe të bindë ndërsa argëtojë dhe të fitojë rezultate”.

“Kur keni një lojtar me cilësitë e Paulo Dybalas ose Cristianos ata mund të luajnë në çdo rol. Ajo që mund të ndryshojë është vetëm interpretimi i rolit”.

“Qëllimi i argëtimit në fushë nuk është i papajtueshëm me fitoren. Shpesh, entuziazmi i gjeneruar nga një ekip në fushën e argëtimit u jep atyre më shumë energji”.

“Filozofia e lojës mbetet e njëjtë, por ju duhet të keni rrjedhshmërinë mendore për ta përshtatur atë me karakteristikat e lojtarëve”.

“Nuk e di se çfarë është “Sarrismo”: Kam qenë gjithmonë dikush që ndryshon në bazë të përvojave, por qëndron besnik ndaj koncepteve. Jam një person i drejtpërdrejtë, ndoshta shumë dhe kjo çon në përplasje por ato janë të zgjidhshme”.

“Ne shpresojmë të fitojmë me argëtim”, përfundoi trajneri italian. /Telegrafi/

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...