Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Prezantohet vetura e parë fluturuese e destinuar për gara, ajo lëviz me shpejtësi maksimale prej 120 kilometra në orë

Vetura e parë fluturuese e destinuar për gara, është zbuluar – e cila lëviz me shpejtësi maksimale prej 120 kilometra në orë, dhe që do të garoj në një ngjarje të re që do të organizohet këtë vit.

E quajtur Airspeeder, fillimisht do të lëviz me telekomandë dhe mund të zbret në mënyrë vertikale, kanë bërë të ditur zyrtarë të Alauda Aeronautics që e kanë zhvilluar këtë mjet fluturues, transmeton Telegrafi.

Veturat fluturuese po zhvillohen tash e tre vite dhe synojnë të bëhen pjesë e një sporti që do të tërheq shumë shikues, dhe nuk do të ndot ajrin falë teknologjisë moderne të instaluar në to.

Kompania Alauda Aeronautics me seli në Australi, po zhvillon veturat fluturuese elektrike që do të jenë pjesë e një gare dhe zyrtarët e saj janë zotuar se tashmë i kanë 10 sosh për garën e shumëpërfolur.

Postime të ngjashme

Studimi: Veturat elektrike janë shumë më miqësore me mjedisin sesa motorët me djegie

D V

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

D V

Ford tërhoqi 775 mijë vetura për shkak të një problemi në timon

D V

Dorëzohet kopja e fundit e Bugatti Divos – çmimi kap shifrat e pesë milionë eurove

D V

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

D V

Çmimet e gomave po rriten, ato së shpejti mund të jenë shumë më të shtrenjta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...