Prishet ashensori, mbi 30 minatorë të bllokuar kanadezë bënë një “ngjitje vertikale” që zgjati rreth 10 orë

Tridhjetë e nëntë minatorë u përballën me një ngjitje vertikale 10-orëshe pasi u bllokuan thellë nën tokë në lindje të Kanadasë.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata u bllokuan nën minierën Totten në Sudbury, Ontario, të dielën pasi u dëmtua sistemi i ashensorit.

Thuhet se minatorët ishin të palënduar, me qasje në ushqim dhe ujë.

Përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar të hënën dhe minatorët e rraskapitur po përdornin parzmore për t’i mbajtur ata në shkallët për ngjitjen 1 km (0.6 milje).

Shawn Rideout, oficeri kryesor i shpëtimit të minerave nga Ontario Mine Rescue, i tha gazetës Toronto Star se punëtorët kishin qenë tashmë atje për më shumë se 35 orë para fillimit të ngjitjes së tyre.

Ai tha se ngjitja mund të zgjasë deri në 10 orë, por kishte ndalesa pushimi çdo 100 metra nëse ata kishin nevojë për të bërë një pushim.

“Të gjithë janë të sigurt, të gjithë janë në gjendje të mirë, ne nuk kemi raportuar lëndime. Plani ynë është t’i nxjerrim ata në sipërfaqe në të njëjtën formë”, tha ai.

Related posts

Zjarr i madh në Romë, digjet ura e hekurt që ishte qendra e jetës së natës në qytet

D V

Aleksandër Vucic mohon afërsinë me Veselinovicin dhe Radojicicin: S’kam folur kurrë

N E

BE-ja kundër një vale migrantësh nga Afganistani

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More