Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Prishtina prinë me numrin më të madh të rasteve me coronavirus në 24 orë

Zhurnal Ads

Në Komunën e Prishtinës në 24 orët e fundit janë konfirmuar 327 raste të reja me COVID-19, nga 555 raste të cilat janë konfirmuar në gjithë Kosovën.

Kështu ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes raportit 24 orësh.

Sipas raportit të IKSHPK-së, rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 327 raste, Lipjan 32 raste, Fushë-Kosovë 27 raste, Mitrovicë 23 raste, Obiliq 21 raste, Prizren 21 raste, Podujevë 20 raste, Vushtrri 15 raste, Drenas 14 raste, Malishevë 12 raste, Suharekë 12 raste, Gjilan 7 raste, Graçanicë 4 raste, Kaçanik 4 raste, Gjakovë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Ferizaj 2 raste, Istog 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga 1 rast Kamenicë, Klinë, Pejë dhe Shtime.

Ndërkaq, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 555 raste pozitive.

“Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 3 raste (82, 75, 69 vjeç), Prishtinë 2 raste (77, 56 vjeç), Gjilan 2 raste (82, 63 vjeç), Prizren 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Kamenicë 1 rast (70 vjeç), Istog 1 rast (78 vjeç), Suharekë 1 rast (81 vjeç), Mitrovicë 1 rast (84 vjeç) dhe Viti 1 rast (78 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 40.672 raste nga 146.703 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.040 raste të vdekjes”, thuhet në raport.

Kurse, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 324 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 25.910 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.722.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kjo është gjendja shëndetësore e inferimerit që u sulmua dje me thikë

admin

Kush i paguan avokatët në Gjykatës Speciale?

D XH

Selmanaj: Ne e kemi një kryeministër i cili bukën e merr me vete nga shtëpia, më thotë a do edhe ti

admin

Ambasada amerikane reagon pas shpërthimit në Ferizaj

S.B.

Kosova i jep mjekëve shtesën e pagës, 250 euro në muaj

S.B.

PDK-ja e quan populizëm reagimin e Kurtit për vërshimet në Kosovë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...