Probleme të reja – Audi shkurton orarin e punës në fabrikat e Gjermanisë

Prodhuesi gjerman i veturave Audi do të zgjasë pushimet verore për rreth 10 mijë punonjës në fabrikat në Inglostadt dhe Neckarsulm.

 

Arsyeja për këtë është mungesa e gjysmëpërçuesve, raporton agjencia gjermane e lajmeve dpa. Punonjësit do të punojnë me kohë të pjesshme, dhe si rezultat, disa mijëra makina më pak do të prodhohen nga sa ishte planifikuar.

Në uzinën kryesore në Inglostadt, të gjithë transportuesit nuk do të punojnë deri më 30 gusht. Pjesa më e madhe e prodhimit në fabrikën Neckarsulm, e cila punëson 4000 njerëz, gjithashtu do të ndalet për disa ditë. Në të dy rastet, arsyeja e ndalimit të prodhimit është mungesa e gjysmëpërçuesve, e cila ka shqetësuar industrinë e automobilave për ca kohë.

Audi njoftoi gjithashtu punë me kohë të pjesshme për shtatorin. Është një masë paraprake, dhe në të njëjtën kohë ata po planifikojnë ndërrime shtesë për disa fundjavë.

Kompania ka libra të plotë porosish, por nuk arriti të prodhojë rreth 50 mijë vetura në gjysmën e parë të vitit për shkak të mungesës së përbërësve, raporton dpa.

Pasi të dorëzohen përbërësit, Audi do të përpiqet të kompensojë prodhimin e humbur. “Ne duhet të planifikojmë nga java në javë. Më herët, ne madje duhej të anulonim ndërrimet e planifikuara shtesë, “shpjegoi zëdhënësi.

CFO Jurgen Rittersberger paralajmëroi në korrik se mungesa shtesë në prodhim dhe punë me kohë të pjesshme mund të ndodhin në gusht dhe shtator për shkak të mungesës së gjysmëpërçuesve.

Aty ku është e mundur, patate të skuqura do të instaloheshin në automjetet me kontributin më të lartë të fitimit dhe emetimet më të ulëta të CO2, raportoi agjencia gjermane e lajmeve. 

Related posts

Drejtori ekzekutiv i Volkswagenit, Diess: Është e pamundur të përshpejtohet kalimi në automjete elektrike

D V

BMW gjithnjë e më shumë po blihet

D V

Një ndër SUV më të shitura në Evropë, Dacia Duster vjen krejtësisht i ri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More