Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Problemi i temperaturës, Pfizer-BioNTech vonon shpërndarjen e vaksinave në vendet evropiane

Dorëzimet e vaksinave të coronavirusit të Pfizer-BioNTech janë vonuar në tetë vende evropiane pas një problemi logjistik rreth temperaturës në të cilën mbahen dozat, njoftojnë autoritetet spanjolle.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, ministria e shëndetësisë spanjolle tha se kishte marrë një mesazh nga fabrika e prodhimit të Pfizer në Puurs të Belgjikës, duke thënë se dërgesa do të mbërrinte të martën në vend të së hënës.

Bazuar në këtë deklaratë, kjo ka ndodhur për shkak të një “problemi në procesin e ngarkimit dhe transportimit në lidhje me kontrollin e temperaturës”.

Aty thuhej se tetë vende evropiane, përfshirë dhe Spanjën, ishin prekur nga këto vonesa.

Autoritetet lokale në Gjermani gjithashtu raportuan vonesa në administrimin e vaksinave të dielën pasi u zbulua se mund të ketë pasur probleme të temperaturës gjatë tranzitit.

“Për të një çështje të vogël logjistike, ne kemi planifikuar një numër të kufizuar të dërgesave tona. Çështja logjistike është zgjedhur dhe ato dërgesa tani po dërgohen”, tha Pfizer në një deklaratë për Euronews.

Dorëzimi i vaksinës Pfizer-BioNTech mund të jetë i komplikuar pasi duhet të ruhet në temperatura shumë të ulëta rreth minus 70 gradë Celsius.

Ajo që e bën më pak të lehtë dërgimin është fakti se vaksina është e qëndrueshme për disa ditë në temperaturë midis 2 dhe 8 gradë Celsius – nivelet normale të frigoriferit.

Postime të ngjashme

Gjermanët “marrin frymë”/ Aktivitetet që kanë nisur të rihapen

T E

Gati 70% e amerikanëve do të vaksinohen sapo t’u jepet mundësia

T E

Presidenti i Ukrainës vaksinohet për të hequr çdo dyshim

T E

Krizë e thellë në spitalet e Hungarisë, mijëra punonjës braktisin punën

T E

Vullkani më aktiv i Evropës shpërthen shtatë herë në dy javë, zonat përreth mbulohen nga hiri i zi

T E

Jovanoviq nuk është më në krye të DFC-së në Beograd

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...