Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Prodhuesi i zemrave artificiale fillon shitjen në çerekun e dytë të këtij viti

Zhurnal Ads

Prodhuesi i zemrave artificiale “Carnat” do të fillojë nga çereku i dytë i këtij viti shitjen pas pritjes së kahershme për aprovim nga Bashkimi Evropian.

Duke pasur parasysh krizën e dhuruesve, zemra artificiale e kësaj kompanie synon t’u ofrojë pacientëve në fazën e fundit të dështimit të zemrës zgjidhje alternative krahas qëndrimit në spital.

“Carnat” ka vlerësuar se aprovimi për përdorim komercial të zemrës artificiale është fazë e rëndësishme. Madje është cilësuar edhe si fazë e re për mjekësinë.

Megjithëse prodhuesi francez duhet të ofrojë të dhëna të hollësishme shtesë për produktin e vet, tashmë vlerësohet si një arritje e jashtëzakonshme që mund të shmang shumë vdekje në mbarë botën për pacientët që kanë telashe me presionin në zemër që shkakton qarkullimin e gjakut. Megjithatë, Komisioni Evropian nuk e ka aprovuar zemrën artificiale si implant të përhershëm.

Tashmë llogaritet se janë rreth dy mijë pacientë në Francë, Gjermani, Itali, Spanjë dhe Britani me gjendje specifike që po presin në listë për zemër.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Në dimër duhet të pini çdo ditë ujë të nxehtë me limon

S.B.

Magnezi dhe kalciumi për shëndetin e mirë

S.B.

Pesë arsye përse bebja juaj zgjohet nga gjumi – kurdo që e lëshoni nga dora!

S.B.

Si ndikon pozicioni i gjumit në shëndet

S.B.

Mbi 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID-19 në natyrë

S.B.

Katër ushqime që do të ndihmojnë në luftën kundër dhimbjeve

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...