Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni TOP LAJM

Programerët me pagat më të larta në Maqedoni

Shkup, 21 korrik – Përsëri programerët janë me pagat më të larta në vendin tonë, ndërsa punonjësit e tekstilit me pagat më të ulëta, informon Zhurnal.

Sipas të dhënave që i publikoi Enti Shtetëror për Statistika, në krye me të ardhura më të larta qëndrojnë programerët.

Ata marin rreth 72 mijë denarë, që është rritje për 10% nga periudha e njejtë vitin e kaluar. Pas tyre menjëherë janë të punësuarit në farmaci, ku mesatarja është diku mbi 47 mijë denarë.

Më pas vijnë personat me veprimtari finansiare, telekomunikime, transporti ajror, menaxhimi me mbeturina dhe veprimtari menaxhuese.

Më të ulëta janë në industrinë e tekstilit. Në sektorin e prodhimit të tekstilit paga mesatare është diku 22,600 denarë, ndërsa te prodhimi i veshjeve diçka mbi 17,500 denarë.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Dimitrov: Trashëgimi e ilindenasve dhe e delegatëve tanë të KAÇKM-së janë bashkëjetesa, barazia, shtetësia, drejtësia dhe liria

R Zh

Ganiu uron ditën e kryengritjes dhe Republikës së Krushevës

Z H

Shënimi i 118-vjetorit të Republikës së Krushevës dhe 77-vjetorit të Mbledhjes së parë të KAÇKM-së

Z H

Pendarovski: T’i tejkalojmë ndasitë dhe të bashkohemi rreth idealeve të Ilindenit

Z H

Osmani: Ilindeni, festë që do të na bashkojë

Z H

SHBA-të urojnë gjithashtu ditën e Ilindenit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...