Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Projekti i mjekëve nga Maqedonia e Veriut kyçet në luftën globale ndaj coronavirusit

Shkup, 5 tetor, zhurnal.mk – Projekti shkencor-hulumtues në fushën e COVID-19 nga Klinika Universitare për Hematologji në Shkup, e udhëhequr nga Irina Panovska-Stavridis, është miratuar dhe zgjedhur që të financohet në dy vitet e ardhshme nga Qendra ndërkombëtare për inxhineri gjenetike dhe bioteknologji në Trieste të Italisë.

Në përpunimin e këtij projekti kanë marrë pjesë edhe Dimitar Efremov, Ilir Demiri, Milena Stefanoviq dhe Aleksandar Dimovski. Ky projekt është zgjedhur në konkurrencë me 38 projekte tjera ndërkombëtare.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se presin që rezultatet nga zbatimi i analizave të kenë rol në marrjen e një pasqyre më të mirë në lidhje me sëmundjen COVID-19.

“Ky projekt ndërkombëtar na jep mundësi të kyçemi në luftën globale për parandalimin e pandemisë COVID-19 dhe tregon se një vend i vogël si i yni ka potencial për punë shkencore-hulumtuese”, thuhet në njoftimin e MSH-së.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...