Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Prokurori i New Yorkut thotë se hetimi ndaj Trumpit tash është i natyrës penale

Zyra e prokurorit të përgjithshëm të New Yorkut ka njoftuar se po e heton Organizatën Trump “në kapacitet penal”, raporton BBC.

Zëdhënësi i prokurores së shtetit të New Yorkut, Letitia James, ka thënë se hetimi në kompaninë e pronave të ish-presidentit Donald Trump më “nuk është thjeshtë civile”.

Prokurorja James ka kontrolluar marrëveshjet financiare para se Trump ta merrte detyrën e presidentit të SHBA-së.

Trump ka mohuar se ka bërë shkelje dhe thotë se hetimi nga një prokurore demokrate është hakmarrje politike.

“Ne kemi informuar Organizatën Trump se hetimi ynë ndaj Organizatës nuk është thjeshtë i natyrës civile. Tani jemi duke hetuar në mënyrë aktive Organizatën Trump në një kapacitet penal. Nuk kemi asnjë koment shtesë”, ka thënë zëdhënësi i prokurorisë Fabian Levy.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...