Maqedoni

Promovohet protokolli për mbrojtje nga Covid-19 në Gjykata

Zhurnal Ads

Shkup, 3 nëntor, zhurnal.mk – Kryetari i Shoqatës së Gjykatësve të Republikës së Maqedonisë, Xhamail Saiti sot i promovoi protokollet e Gjykatës Penale dhe Civile në Shkup.

Siç potencoi ai, në Maqedoninë e Veriut nuk ka kushte që gjykimet të zbatohen online për shkak të mungesës së pajisjeve.

“Në radhë të parë pengesë janë ligjet, posaçërisht procedura penale dhe është e domosdoshme përshtatja e tyre. Mendoj se edhe gjykatat nuk kanë pajisje teknike për të zbatuar gjykime duke përdorur internet teknologjinë”, theksoi Saiti.

Ndrysje, ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq më herët deklaroi se duhet të ketë gjykime online për shkak të pandemisë dhe nëse këtë mund ta bëjë sistemi arsimor, të njëjtën mund ta bëjë edhe gjyqësia.

Postime të ngjashme

Digjet një banesë në Tetovë

admin

“I pushtetshmi”, Milloshoksi: Rasti është i motivuar politikisht

XH,I

Boçvarski: Gazifikimi ka progres serioz, do të mund t’i furnizojmë Kosovën dhe Malin e Zi

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...