Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Pronari i Tesla-s thotë se vetura e tij papritmas shpërtheu ‘si flakërues’ në mes të rrugës në Teksas, pasi ‘shpërtheu bateria e saj’

Një pronar i Tesla në Teksas ka zbuluar se si Model S i tij pesë vjeçar papritmas shpërtheu në flakë muajin e kaluar, duke ripërtërirë shqetësimet e vjetra të sigurisë në lidhje me veturat elektrike.

Usmaan Ahmad i tha Washington Post se sapo kishte filluar një rrugë në Frisco më 23 nëntor, kur dëgjoi një seri “goditjesh të forta” që vinin nga poshtë veturës së tij Tesla Model S 85D të tij të vitit 2015.

Sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, Ahmad, 41 vjeç, tha se ai u tërhoq anash një rruge për të inspektuar burimin e zhurmës, kur papritmas makina e tij u ndez në flakë, me topa zjarri që “dilnin nga rrota e pasagjerit para”.

Ahmad i tha Tesla-s se ai beson se bateria e makinës mund të ketë shpërthyer por shkaku specifik i zjarrit ende nuk është përcaktuar.

Incidenti i frikshëm vjen pas shumë ngjarjeve të ngjashme që përfshijnë automjete të vjetra Model S dhe X në vitet e fundit – që ekspertët besojnë se lidhen me baterinë e makinës.

Shqetësimet janë ngritur në mënyrë rutinore në lidhje me sigurinë e automjeteve elektrike ndërsa ato plaken, dhe Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut të Autostradave (NHTSA) aktualisht po heton incidentin që përfshin makinën e Ahmad, sipas Post.

Postime të ngjashme

Rënie e shitjes së automjeteve të reja për 33 për qind

R Zh

Gjithnjë e më shumë po vidhen pasqyrat e veturave, hajnat po e përdorin teknologjinë e avancuar të tyre

S.B.

Tesla do blejë nikel nga minierat e Kaledonisë së Re

S.B.

Fiat-Chrysleri dhe PSA-ja shënuan fitime në “vitin pandemik”

S.B.

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

S.B.

Kufiri i shpejtësisë ishte 90, por ky amerikan voziste 250 km/orë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...