Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Propozim-vendimi për numrin e nënkryetarëve të Kuvendit sot në seancë plenare

Zhurnal Ads

Shkup, 14 tetor, zhurnal.mk – Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për sot e ka caktuar vazhdimin e seancës së dytë në rend dite të së cilës është Propozim vendimi për konfirmimin e numrit të nënkryetarëve të shtëpinë ligjvënëse.

Xhaferi propozon që Kuvendi të ketë pesë nënkryetarë. Në elaborimin e propozimit, Xhaferi duke iu referuar Rregullores dhe Ligjit për Kuvend, thekson se “numrin r nënkryetarëve e përcakton Kuvendi, me propozim të kryetarit. Nënkryetarët zgjidhen nga radhët e deputetëve të cilat u takojnë partive të ndryshme politike të përfaqësuara në Kuvend”.

Sipas Rregullores, opozita ka një nënkryetar, dy propozon Komisioni për zgjedhje, ndërsa dy të tjerët janë të shumicës.

Në Kuvend për sot është caktuar edhe vazhdimi i seancës së 15-të në rend dite të së cilës janë Propozim-ligjet e tjera për ndryshimin e Ligjit për mbrojtjen e informatorëve, Propozim-ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për taksa gjyqësore, Propozim-ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për auto-kampet, dhe Propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për qendrat e skijimit, të gjitha në lexim të parë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

37 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni, 6 të vdekur dhe 251 të shëruar

Z H

Nebiu: Ligjeratat online, praktika me prani fizike

T E

Kiçeec nuk paraqitet në burg, vendoset në Ohër dhe kërkon të mbetet në liri

T E

Balkan Insight: Kontesti mes Shkupit dhe Sofjes mund të rrezikojë zgjerimin e BE-së

Z H

Propozim-buxheti plotësues për vitin 2021 në seancë plenare

E.E.

VMRO-DPMNE qëllimisht po e rrezikon shëndetin e qytetarëve, thotë Filipçe

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...