Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Propozimi për punën online të Parlamentit, sot në seancë plenare

Zhurnal Ads

Shkup, 26 nëntor, zhurnal.mk – Propozimi për plotësim të Rregullores për punë të Kuvendit, që parasheh deputetët të mund të punojnë online, është vendosur në rend dite për seancën e ditës së sotme.

Por një gjë e tillë tani për tani mbetet pikëpyetje, pasi duhen 61 vota, ndërsa një pjese e deputetëve janë në izolim ose të infektuar me Kovid-19. E opozita vazhdon ta kundërshton këtë propozim.

Koordinatorët e grupeve parlamentare të partive opozitare nuk morën pjesë në takimin e rregullt me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi, të mbajtur ditën e hënë.

Propozimi për ndryshime në Rregullore parasheh që nëse një deputet paraqet rrezik për deputetët tjerë atëherë ai duhet të informojë Kryetarin e Kuvendit se do të punojë online. Për këtë, deputeti duhet të paraqesë dokument që konfirmon se ai nuk mund të marrë pjesë personalisht në seanca.

Sidoqoftë, Kuvendi do të jetë i detyruar t’i sigurojë deputetit një kompjuter dhe pajisjet e nevojshme për të monitoruar seancat online.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Covid-19, kërkohet ndryshimi i protokollit për viktimat

E.E.

Maqedoni: Nga Covid 19 deri tani janë shëruar mbi 15 mijë pacientë

Z H

LSDM: Asgjë nuk ndryshon me VMRO-DPMNE-në, edhe një fushatë me dyshime

E.E.

VMRO-DPMNE: Qytetarët arrestohen ndërsa funksionarët e BDI-së festojnë pa maska

Z H

Bllokohen ndryshimet e rregullores! Opozita parashtroi mbi 3 mijë amendime

E.E.

Zaev pret përfundim të suksesshëm për diskutimin e kornizës negociuese më 10 nëntor

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...