Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Shkup, 21 shtator – Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë para Qeverisë, kundër vendimit për t’u kthyer në punë më 23 shtator.

Kërkojnë të respektohet rekomandimi i Komisionit për Sëmundje Infektuese për vazhdimin e pushimit të lindjes deri më 31.12.2020, pasi siç thonë, me rastet e reja të të prekurve kopshtet janë në rrezik për fëmijët e tyre.

Sipas vendimit të Qeverisë, nga 14 shtatori, të gjithë prindërit e fëmijëve prej 0 deri në 6 vjeç, të cilët deri më tani ishin liruar nga procesi i punës, duhet të kthehen në punë duke filluar nga 23 shtatori. 

Postime të ngjashme

Renate Alt: Të mos ndëshkohet nxënësja shembullore Maqedonia e Veriut

R Zh

Qeveria do të shesë 50 mijë hektarë tokë bujqësore

R Zh

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...