Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Protesta kundër ndotjes së ajrit në Koçan

Koçan, 26 dhjetor – Megjithse u dënua me 20 mij euro nga inspektoriati shtetëror i ambientit jetësor, Kompania Pejper mill në komunën e Koçanit vazhdon të ndotë ajrin. Stacionet matëse regjistrojnë ndotje të lartë të ajrit, që kanë bërë banorët të dalin në protesta.   

Të gjith ju që jeni në institucione, inspektoriati zgjidheni problemin, mos lejoni njerzit të bëjnë presion të japin zgjidhje tjera që nuk na kanë hije neve në Koçani. Ne jemi popull i qetë por nuk jemi numër, jemi njerëz kemi fëmijë.   

E shoh se kishte lëvizje me drejtoreshën e re dhe në muajin e parë menjëherë iu shkrua dënim fabrikës. Është dhënë afat deri më 15 shkurt, që do të thot se me vetëdije duhet të lejojmë deri më 15 shkurt që fabrika të mos kalojë në metan dhe të mos e dimë lëndën djegëse, dhe të na helmojë.   

Nëse nuk zgjidhet problemi do të ektë bllokim të rrugëve dhe institucioneve thonë protestuesit, duke paralajmëruar edhe bllokimin e fabrikës Pejper. 

Postime të ngjashme

Parashikimi i motit

R Zh

Qeveria vendos sot për orën policore

R Zh

Propozim-ligji për shtetësinë sot para deputetëve

R Zh

Gashi: Alternativa do të hynte në Qeveri, por pa BDI-në

R Zh

Musliu: Në Maqedoni nga viti 1990 gjithmonë diçka është tensionuese

T E

Pandemia rriti çmimin e barnave dhe shërbimeve mjekësore

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...