Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Provimet e Maturës, sot testimi për lëndën e Matematikës

Rreth 34 mijë maturantë do t’i nënshtrohen sot provimit të tretë të maturës shtetërore, ku do të testohen në lëndën e Matematikës. Provimi nis në orën 10:00 dhe përfundon në orën 12:30.
Në total në të gjithë vendin janë 208 qendra ku do të bëhet provimi. Tirana ka 38 qendra, për 8300 nxënës.

Edhe këtë vit maturantët do të duhet të zbatojnë rregullat antikovid. Në një klase do të jenë 10-15 maturantë. Nëse maturanti ditën e provimit do të jetë i infektuar me Covid, nuk do të futet në provim, por do të ketë mundësi që ta japë në sezonin e vjeshtës.

Testi në total ka 60 pikë dhe pragu i kalueshmërisë është 25 % (15 pikë).

Mbikëqyrja bëhet me përfaqësues të MASR, përgjigjes administrimi dhe sipas rregullores, maturanti nuk lejohet të ketë telefon me vete dhe nëse konstatohet me telefon do të përjashtohet nga provimi.
Po ashtu, ditën e provimit duhet të kenë me vete mjetin identifikues.
Më 15 qershor maturantët do të zhvillojnë provimin e lëndës me zgjedhje./TVSH

Postime të ngjashme

Rama në France 24: Presim dritën jeshile për negociatat

Lea Muslija

Rama zgjohet mes alpeve shqiptare: Mirmëngjes! (VIDEO)

Lea Muslija

Sot hapen kufijtë Shqipëri-Greqi

Lea Muslija

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...