Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Provokime të reja nga Sofja

Sofje, 29 janar – Ndërtimi i një qendre kulturore serbe në Shkup dhe adresimi i kryeministrit Zaev në gjuhën serbe për Sofjen zyrtare janë një provokim maqedonas ndaj Bullgarisë.

Ministrja e Jashtme Bullgare vazhdon të mohojë hapur identitetin maqedonas dhe shton se ajo do të donte që një qendër kulturore bullgare të ndërtohej në Shkup.

– Maqedonizmi në vetvete është një ide gjeopolitike e krijuar nga Beogradi dhe Moska. Fatkeqësisht, nuk jam e befasuar nga ky vendim i autoriteteve maqedonase. Kthimi në gjuhën serbe do të thotë që të gjitha partitë në Maqedoni, pavarësisht nga dallimet e tyre politike, janë unanim për këtë çështje. – tha Ekaterina Zaharieva.

Karakaçanov i pashmangshëm njoftoi se ai po ndërton karrierën e tij politike mbi çështjen maqedonase. Zëvendës Kryeministri dhe Ministri Bullgar i Mbrojtjes pyeti në Facebook nëse ndërtimi i një qendre kulturore serbe është një monument për pushtuesit e Maqedonisë. Lideri i Konceptit Maqedonas, Petar Bogojeski, reagoi sot nga partitë politike, duke thënë se sjellja e politikanëve Bullgarë po fiton përmasa absurde.

“Politikanët bullgarë nuk duhet të kuptojnë kurrë se deklaratat e bëra nga Zaharieva, Karakaçanov, Kovaçev dhe të tjerët, tri herë në ditë, janë ndërhyrje e drejtpërdrejtë në punët e brendshme të Maqedonisë. A po luajnë ata dhe qëllimi i tyre kryesor është të provokojnë një reagim maqedonas për të bërë viktima para BE-së? “Mos është më qesharake kur Bullgaria flet për marrëdhëniet tona me Rusinë,” tha Petar Bogojeski nga Koncepti Maqedonas.

Bogojeski shtoi se pas këtyre ndërhyrjeve të drejtpërdrejta në punët e brendshme të vendit nga Sofja zyrtare, është koha për një reagim të Ministrisë së Punëve të Jashtme, pavarësisht nga përpjekja për të mos radikalizuar marrëdhëniet me Bullgarinë.

Postime të ngjashme

Zjarret në Maqedoni/ Shekerinska njofton për ndihmë nga Sllovenia

Z H

Në Mariovski Skoçivir u dogjën shtëpi të vjetra të braktisura

Z H

Zjarret në Koçan janë lokalizuar, helikopterët në teren në Kostin Doll dhe Novosellani

Z H

Ndalohet tërësisht lëvizja në zonat malore

Z H

Shkupi dhe Tetova me më tepër raste aktive, Filipçe thotë se virusi u përhap nga mërgimtarët

Z H

Zaev: Solidariteti funksionon, do të kompensohen dëmet që u shkaktuan nga zjarri

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...