Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

PS, ftesë PD për reformë politike: Të ndryshojmë edhe ligjin e zgjedhjeve, jo më komisionerë politikë

Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla i bëri ftesë opozitës që të njohë rezultatin dhe të pranojë ftesën për bashkëpunim në një kohë kur pritet nisja e konferencës ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian.

“Një punë me intensive për një reform më të thellë zgjedhore, besoj se kemi rënë të gjithë dakord që këto zgjedhje do jenë të fundit që u administruan nga komisionerë dhe numërues politike. Dhe sa herë ja u kam thënë që nuk mund të vazhdojmë me teorinë staliniste”.

Balla ju drejtua vetëm PD dhe jo LSI duke treguar se cila është oferta e mazhorancës që fitoi zgjedhjet.

Ndërsa nga deputetët e kuvendit aktual u kërkua që të angazhohen dhe të mbështesin hetimin parlamentar e më pas shkarkimin e Presidentit aktual, Ilir Meta.

Balla akuzoi presidentin si shkaktarin kryesor të nxitjes së akteve të dhunës, dhe kërkoi nga partia demokratike që të distancohet nga ngjarja e Elbasanit e cila do hetohet jo vetëm për vrasësin por edhe urdhëruesin e saj.

Postime të ngjashme

Drejtuesi i një automjeti humb kontrollin dhe më pas përplas disa makina në Durrës

N E

Agjencia e njohur e lajmeve nga Brukseli, EurActiv: Edi Rama serish në parlamet futi persona me precedent penal

N E

Adelheid Woelfl: BE nuk ka plan të ndajë nisjen e negociatave për Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut

N E

Një vrasje tjetër është regjistruar këtë të martë në qytetin e Elbasanit

N E

Komiteti Mysliman i Shqipërisë ka ardhur me njoftim zyrtar për festën e Fitër Bajramit

N E

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve pranon kërkesa ankimore të PD, LSI dhe VV

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...