Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Pse jeta e baterisë së iPhone bëhet më e shkurtër me kalimin e kohës?

Kohët e fundit u zbulua se Apple ka ndikuar në performancën e iPhone-ve të vjetër për të ruajtur jetën e baterisë.

Apple thotë se ndërsa bateria litium-jon brenda telefonit degradohet me kalimin e kohës, telefoni dhe procesori i tij nuk mund të marrin aq energji prej tij.

Dhe nëse përpiqet të marrë energji – veçanërisht në mot të ftohtë – telefoni do të fiket.

Për ta parandaluar këtë, Apple po kontrollon se sa energji janë në gjendje të marrin telefonat, shkruan Business Insider.

Pavarësisht nga lloji i telefonit që keni, nëse është rreth 2-3 vjeç i vjetër, atëherë ju ndoshta keni filluar të hasni në disa probleme të baterisë. E gjitha është për shkak të reaksioneve kimike brenda telefonit tuaj.

Pse vetëm një vit nga jeta e telefonit tuaj duket sikur mezi mban një karikim? Kur shikoni brenda një bateri – do të vini re disa shtresa të ndryshme të vendosura së bashku:

Shtresa pozitive litium alumin (katoda)
Elektrolit polimer xhel
Ndarës i depërtueshëm
Grafiti (anoda)
Bakri

Të gjitha këto materiale formojnë tre “seksione”.

Një anë negative ku “depozitohet” energjia potenciale, një anë pozitive ku mblidhet energjia “e përdorur”. Dhe një polimer elektrolit që ofron një rrugë për jonet e rëndësishme për të rrjedhur midis dy anëve.

Një reaksion kimik që ndodh midis seksioneve janë ato që i japin telefonit fuqinë e tij.

Së pari, duke ndezur telefonin tuaj hapni një shteg për të rrjedhur elektronet.

Elektronet në anodë nuk janë të ‘lumtura’ sepse janë në një gjendje me energji të lartë.

Pra, ata lëvizin në katodë në kërkim të një gjendjeje më të ulët të energjisë.

Lëvizja e këtyre elektroneve është ajo që i jep energji pajisjes tuaj. Por, gjatë procesit, këto elektrona kanë lënë prapa atomet e tyre të litiumit. Këto atome tani janë jone të ngarkuara pozitivisht që duan të kthehen në gjendjen e tyre natyrore, neutrale. Pra, ata shkojnë në gjueti për elektronet e tyre të humbur – duke udhëtuar përmes elektrolitit drejt katodës.

Por, kur joni i vetmuar arrin atje, ai nuk mund ta gjejë elektronin e tij të humbur. Pra, katoda mbetet me një grumbullim të joneve litium pozitive dhe elektroneve të tyre të ndara.

Këto jone janë ato që i bëjnë bateritë litium-jon të rimbushshme. Kur vendosni energji elektrike në bateri, ajo e detyron këtë proces të ndjekjes së elektroneve në të kundërt. Elektronet dhe jonet ribashkohen në anodë, gati për të lëshuar energji edhe një herë.

Ky përshkruhet si një cikël i plotë i ngarkimit.

Sa herë që e bëni këtë, ju e konsumoni materialin në katodë, që do të thotë se nuk mund të mbajë aq ngarkesë elektrike sa më parë. Pas 400 cikleve të karikimit – bateria juaj do të humbasë 20% të aftësisë së karikimit. Kjo do të ndodhë edhe më shpejt duke lejuar që bateria juaj të shkojë në 0%. Kjo është arsyeja pse bateritë e jonit litium kanë një afat të ruajtjes prej rreth 2-3 vjet. Gjithashtu – nënshtrimi i vazhdueshëm i baterisë në temperatura ekstreme mund të zvogëlojë ndjeshëm jetën e baterisë.

Pra, nëse dëshironi që bateria juaj të ketë jetën më të gjatë të mundshme, këtu janë disa gjëra që mund të bëni:

Ndaleni telefonin, wifi dhe Bluetooth kur nuk të duhen
Mbani telefonin në temperaturën e dhomës
Mos e mbani ndriçimin e ekranit në 100%
Përdorni modalitetin e energjisë së ulët kur është e mundur.

Postime të ngjashme

Smartphone i Leitz gati për tregun e Japonisë

Dafina Vidishiqi

Bosi i iPhone thotë se Android është i mbushur me viruse të rrezikshëm

Dafina Vidishiqi

Kamerat e “njohjes së buzëqeshjes” lejojnë të hyjnë në zyre vetëm punëtorët ‘e lumtur’

Dafina Vidishiqi

Kjo teknologji po i ndihmon shumë kirurgët – inovacion i ri në shëndetësi

Lea Muslija

Makina e parë fluturuese gati për garë

Lea Muslija

Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...