Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Pse njerëzit e vaksinuar duhet të vazhdojnë me mbajtjen e maskave mbrojtëse?

Vaksinat e reja COVID-19 nga Pfizer dhe Moderna duket se janë jashtëzakonisht të mira në parandalimin e sëmundjeve të rënda.

Por është e paqartë se sa mirë ata do të frenojnë përhapjen e coronavirusit. Kjo sepse provat e Pfizer dhe Moderna gjurmuan vetëm sa njerëz të vaksinuar u sëmurën me COVID-19.

Kjo lë të hapur mundësinë që disa njerëz të vaksinuar të infektohen pa shfaqur simptoma, dhe më pas mund të transmetojnë në heshtje virusin – veçanërisht nëse bien në kontakt të ngushtë me të tjerët ose ndalojnë të mbajnë maska.

Nëse njerëzit e vaksinuar janë përhapës të heshtur të virusit, ata mund ta mbajnë atë duke qarkulluar në komunitetet e tyre, duke vënë në rrezik njerëzit e pa vaksinuar, shkruan The New York Times.

“Shumë njerëz po mendojnë se sapo të vaksinohen, nuk do të duhet të mbajnë më maska”, tha Michal Tal, një imunolog në Universitetin e Stanfordit. “Do të jetë me të vërtetë kritike që ata të dinë nëse duhet të mbajnë maska, sepse ata mund të jenë ende infektues”.

Në shumicën e infeksioneve të frymëmarrjes, përfshirë coronavirusin e ri, hunda është porta kryesore e hyrjes. Virusi shumëzohet me shpejtësi atje, duke tronditur sistemin imunitar për të prodhuar një lloj antitrupash që janë specifikë për mukozën, indin e lagësht që mban hundën, gojën, mushkëritë dhe stomakun.

Nëse i njëjti person është i ekspozuar ndaj virusit për herë të dytë, ata antitrupa, si dhe qelizat imune që mbajnë mend virusin, mbyllin me shpejtësi virusin në hundë përpara se të ketë një shans për tu kapur diku tjetër në trup.

Në të kundërt, vaksinat e coronavirusit injektohen thellë në muskuj dhe stimulojnë sistemin imunitar për të prodhuar antitrupa. Kjo duket të jetë mbrojtje e mjaftueshme për të mbajtur personin e vaksinuar të mos sëmuret. 

Postime të ngjashme

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

D V

Ananasi është e vetmja frutë që mund të hahet pas vaktit!

D V

Shkoni në shtrat të uritur ose hani natën vonë?

D V

Shtatë shenja që tregojnë se presioni juaj i gjakut është ‘jashtëzakonisht’ i lartë

D V

Nuk e shkakton klori i pishinës irritimin e syve, por djersa dhe urina

D V

Pesë rastet kur diabetikët duhet të shkojnë në urgjencë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...