Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

SpaceX e Musk i ka kërkuar FCC leje për të operuar satelitët e komunikimit Starlink në një orbitë më të ulët se sa ishte planifikuar së pari, kurse Jeff Bezos thotë se lëvizja do të rrezikonte ndërhyrje dhe përplasje me satelitët e tij të planifikuar Kuiper.

Dy burrat më të pasur në botë janë në mosmarrëveshje. Elon Musk kritikoi Amazon përmes Twitter dhe SpaceX akuzoi kompaninë e udhëhequr nga Jeff Bezos për bërjen e “pretendimeve mashtruese” duke iu referuar asaj që thanë zëdhënësit e gjigantit të tregtisë në lidhje me strategjitë e reja Starlink.

SpaceX po kërkon një përgjigje pohuese nga Komisioni Federal i Komunikimit i SHBA-së (FCC) ndaj kërkesës së tij për të vendosur satelitët e Starlink, sistemin e tij satelitor të internetit, në lartësi më të ulëta se sa ishte planifikuar.

Drejtori i SpaceX David Goldman foli me zyrtarët e FCC javën e kaluar për të diskutuar propozimin e kompanisë për të modifikuar disa nga satelitët Starlink në lartësi më të ulëta dhe për të dhënë një prezantim me një azhurnim të progresit të rrjetit”, shpjegoi në llogarinë e tij në Twitter, Michael Sheetz, transmeton Telegrafi.

Amazon është kundër kësaj kërkese nga drejtorët e SpaceX, kompania e tregtisë elektronike pretendon se ndryshimet që firma hapësinore synon janë të rrezikshme për përplasjet në hapësirë, rrisin ndërhyrjet në radio për klientët dhe ndërhyjnë me satelitët e tjerë.

“Këto ndryshime jo vetëm që krijojnë një mjedis më të rrezikshëm për përplasjet në hapësirë, por gjithashtu rrisin ndërhyrjet në radio për klientët. Pavarësisht nga ajo që SpaceX poston në Twitter, janë ndryshimet e propozuara nga SpaceX që do të paralizojnë konkurrencën midis sistemeve satelitore. Kjo është e qartë, SpaceX është e interesuar të mbysë konkurrencën nëse munden, por sigurisht që nuk është në interesin e publikut”, tha një zëdhënës i Amazon për CNBC.

Kompania e Jeff Bezos gjithashtu ka një sistem satelitor të internetit të quajtur Project Kuiper, me të cilin ai planifikon të lëshojë 3,236 satelitë shërbimi në orbitën e ulët të Tokës. Sidoqoftë, ata ende nuk kanë filluar t’i prodhojnë ato.

Përballë kësaj situate, Elon Musk iu përgjigj raporteve të Sheetz përmes Twitter duke thënë: “Nuk është e dobishme për publikun të paralizojë Starlink sot për shkak të një sistemi satelitor Amazon që, në rastet më të mira, është disa vite larg punës”.

Postime të ngjashme

Honor zbulon X20 5G të ri më 12 gusht

D V

WhatsApp shton opsionin që fotografitë zhduken pasi t’i shikoni

D V

Oppo njoftoi “gjeneratën e ardhshme” të kamerave ‘selfie’ nën ekran

D V

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

D V

Intel zbulon detaje mbi gjeneratën e ardhshme të USB-C

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin dronë për të “krijuar” shi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...