Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pse njerëzit punojnë pavarësisht se janë miliarderë?

Eksperimentet për të ardhurat që janë kryer për të përcaktuar se çfarë do të bënin njerëzit nëse do të merrnin para të mjaftueshme për të mbuluar shpenzimet e tyre themelore. Siç rezulton, njerëzit që janë përgjigjur se do t’i marrin paratë dhe do të vazhdojnë sërish të punojnë, akoma më shumë.  Për ta kuptuar pse miliarderët punojnë akoma, edhe pse kanë të ardhura të mjaftueshme për një jetë të mirë dhe të lumtur.

E gjitha lidhet me atë se çfarë fitojmë nga puna, përveçse parave?

Ju e mbani jetën tuaj nën kontroll.

Puna është një spirancë e caktuar në jetën tuaj e cila ju ndihmon të ndiheni të sigurt për të ardhmen tuaj. Ju jep një ndjenjë sigurie dhe stabiliteti. Ju e dini që, pa marrë parasysh çfarë, ka një vend ku pritet të jeni në një kohë të caktuar në ditë të caktuara.

Ju takoni njerëz të rinj.

Ka shumë filma rreth romancës në vendin e punës që nuk është aspak e habitshme. Puna i afron njerëzit dhe u lejon atyre të njohin më mirë njëri-tjetrin. Ju gjithashtu mund të gjeni miq të shkëlqyeshëm në punë.

Ju kujdeseni për pamjen tuaj.

Puna i motivon njerëzit të ngrihen nga shtrati dhe të bëhen gati. Një person që duket mirë, ndihet mirë gjithashtu.

Ju ndihmon të luftoni mërzinë dhe depresionin.

Puna është një ilaç efektiv kundër depresionit sepse kërkon vëmendjen tuaj të plotë dhe ju tërheq vëmendjen nga mendimet negative.

Ju jeni të motivuar dhe të disiplinuar.

Puna nuk është saktësisht trajnim ushtarak, natyrisht, por gjithsesi është e mirë për vullnetin dhe disiplinën tuaj. Falë punës suaj, keni disa rregulla dhe rituale, mund të planifikoni kohën tuaj dhe të mësoni se si të menaxhoni kohën dhe paratë tuaja.

Puna ushqen egon tuaj.

Të gjithë kanë imazhin e tyre për veten dhe për atë që aspirojnë të jenë. Shumë njerëz përpiqen të ngjiten në majën e shkallëve të karrierës ndërsa të tjerët e konsiderojnë të rëndësishme të bëjnë atë që duan të bëjnë pa u përqëndruar në atë që është titulli i tyre i punës.

Ju mund ta ndryshoni botën.

Bill Gates, Warren Buffett dhe Mark Zuckerberg mund të jetojnë një jetë luksi dhe pa punuar më kurrë. Por ata vazhdojnë të shpikin gjëra interesante dhe funksionale. Sigurimi i njerëzve me diçka për të cilën ata kanë nevojë është një motiv i vërtetë i fortë.

Postime të ngjashme

“Guida” si të bëhesh një mjeshtre e flirtimit

D V

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

Testi që ju tregon çfarë objektivash ju udhëheqin në jetë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...