Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Pse nxora Majkon dhe Metën në skenë”, Nano: Dorëheqjet e mia të kalkuluara

Në një intervistë të gjatë në emisionin “Opinion”, ish-Kryeministri Fatos Nano ka folur ndër të tjera edhe për dorëheqjet e tij gjatë karrierës politike dhe rikthimet sërish në skenë.

Nano tha se dorëheqjet e tij kanë qenë të kalkuluara, ashtu si edhe rikthimet e po kështu e kalkuluar ishte nxjerrja e Pandeli Majkos dhe Ilir Metës në skenën politike.

“Kur dhashë dorëheqjen si kryetar partie dhe thirra kongresin në 1998 për 1999, llogarita që do t’i jepja kohë vetes të dilja nga zinxhirët e kryetarit dhe për të marr një tur në bazën e partisë, për të përgatitur kongresin dhe natyrisht për t’i tronditur mbështetësit e panumërt të Nanos me idenë që: Ore, mos na ikën me gjithë mend ky. Dhe funksionoi. Rikthimi ishte i kalkuluar, fitova kongresin, rikthimin në qeveri. Unë u largova në fund të ‘98, për një arsye thelbësore. Ballafaqimi dhe konflikti Nano – Berisha për shkak të Berishës, kishte arritur kulmin dhe nuk dihej si përfundonte. Atëherë arsyetova, që po nxjerr dy fytyra të reja që ishin Majko e Meta. Dhe ralisht konflikti u zbut, për një kohë që i shërbeu administrimit të krizës së Kosovës. Kanë qenë të kalkuluara rikthimet. Nuk mund t’i dorëzohesh kollaj kësaj ngasjes, qarkullimi i elitave, pse rrini, pse nuk ikni…. Në politikë të mban vota”, u shpreh Nano.

Postime të ngjashme

Rama: Angazhimi i ushtrisë për shuarjen e zjarreve, meriton respekt e inkurajim

D V

Vlora 7 ditë luftë me flakët, drejtori i zjarrfikëseve: Me mbështetje të fortë ajrore do ia dalim!

D V

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, për herë të parë vizitoi Shqipërinë si turist në 1997

D V

“Para 31 gushtit hapim tunelin e 5″/ Balluku: Brenda vjeshtës lidhet Sauku me Maternitetin e ri!

D V

Rindërtimi në Vaqarr, Rama: Shëmbëlltyrë kuptimplotë e solidaritetit shqiptar

D V

Manastirliu nga Saranda: Vijnë sot 50.000 doza të tjera vaksinash Pfizer, apel për studentët të vaksinohen përpara fillimit të vitit të ri akademik

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...