Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pse Zvicra ka porositur mbi 30 milionë doza të vaksinës koronavirus?

Popullsia e Zvicrës është rreth 8.6 milionë, por qeveria ka nënshkruar marrëveshje me disa prodhues për të blerë mbi 30 milionë doza. Pse kaq shumë?

Deri më tani autoritetet zvicerane kanë kontraktuar me pesë prodhues të vaksinave: Moderna (13.5 milionë doza), Pfizer / BioNTech (3 milionë), AstraZeneca (5.3 milionë), dhe së fundmi Curevac (5 milionë) dhe Novavax (6 milionë).

Kjo arrin në 32.8 milionë doza. Edhe pse të pesë vaksinat duhet të administrohen në dy doza, sasia është e mjaftueshme për gati 17 milionë njerëz – një numër që tejkalon shumë popullatën e vendit, transmeton albinfo.ch.

A i duhen vërtet Zvicrës kaq shumë vaksina?

“Ideja prapa prokurimit të vaksinave nga prodhues të ndryshëm është të sigurohemi që doza të mjaftueshme të një vaksine të aprovuar janë në dispozicion të publikut, edhe nëse ka probleme të lindjes”, tha Zyra Federale e Shëndetit Publik në një deklaratë.

Nëndrejtoresha e FOPH Nora Kronig tha në një konferencë shtypi në Bern të mërkurën se Zvicra duhet të jetë e përgatitur për mutacione të mëtejshme të koronavirusit që mund të shfaqen në të ardhmen.

“Duke qenë se rrjedha e pandemisë është aq e vështirë për t’u vlerësuar, qeveria federale është ende në negociata me prodhues të ndryshëm të vaksinave”, tha qeveria.

Autoritetet thuhet se po negociojnë gjithashtu një marrëveshje furnizimi për kompaninë amerikane Johnson & Johnson, edhe pse ajo vaksinë e veçantë nuk është miratuar ende për përdorim, transmeton tutje albinfo.ch.

Këshilli Federal fillimisht miratoi 300 milionë franga për blerjen ose vaksinat, por tani po shpenzon 800 milionë, tha Kronig.

Deri më tani, vetëm Pfizer dhe Moderna janë aprovuar për përdorim në Zvicër.

Edhe pse Komisioni i BE miratoi vaksinën AstraZeneca të premten dhe ajo është përdorur gjerësisht në Mbretërinë e Bashkuar, organi rregullator i Zvicrës, Swissmedic, tha të mërkurën se nuk do ta miratojë këtë vaksinë në këtë kohë për shkak të të dhënave të pamjaftueshme.

Më shumë informacion mbi sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë e vaksinës nevojiten nga studime shtesë për të bërë një vlerësim të saktë të aprovimit, tha Swissmedic.

“Me të dhënat e disponueshme aktualisht nga studimet klinike, ne nuk mund ta rekomandojmë këtë vaksinë për njerëzit mbi 64 vjeç dhe pacientët me rrezik të lartë”, tha në një intervistë Christoph Berger, presidenti i Komisionit Federal për Vaksinimin.

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset shpjegoi se refuzimi i vaksinës AstraZeneca nuk pritet të shkaktojë përçarje në programin e vaksinimit të vendit.

“Ajo që mund të thuhet është se jemi në rrugën e duhur. Me kontratat e reja, ne mund ta arrijmë qëllimin tonë deri në fund të verës ”, shtoi Kronig. /Albinfo.ch

Postime të ngjashme

BE përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

D V

JP Morgan bëhet banka e parë e madhe amerikane që pranon transaksione me kriptomonedha

D V

Protestuesit ia mësyjnë parlamentit sllovak, policia hedh gazlotsjellës

D V

Hulumtimi: Dy doza Pfizer apo AstraZeneca, efikase kundër Deltës!

N E

Kina nuk do një inspektim të dytë nga OBSH-ja

N E

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Afganistan kundër talebanëve

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...