Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Psikiatri: Pandemia është goditja më e madhe për shëndetin mendor që nga Lufta e Dytë Botërore

Pandemia e COVID-19 mund të jetë goditja më e madhe për shëndetin mendor që nga Lufta e Dytë Botërore, ka paralajmëruar një psikiatër kryesor.

Dr Adrian James, presidenti i Kolegjit Mbretëror të Psikiatërve, ka thënë edhe kur virusi është nën kontroll, do të ketë pasoja ‘të thella’ afatgjata.

Ai i tha Guardian: “Ndoshta është goditja më e madhe për shëndetin mendor që nga Lufta e Dytë Botërore. Nuk ndalet kur virusi është nën kontroll dhe ka pak njerëz në spital. Ju keni për të parë pasojat afatgjata”.

Dr. Adrian James

Vdekjet e të dashurve nga virusi, së bashku me papunësinë masive dhe efektet sociale të bllokimit do të lënë pasoja të mëdha.

Bamirësia e shëndetit mendor Mind e përshkroi situatën deri në Krishtlindje si një emergjencë të shëndetit mendor, duke shtuar se viti 2020 ka qenë një vit ankthi dhe pasigurie dhe më shumë njerëz kanë nevojë për ne se kurrë më parë.

Bamirësia tha në nëntor më shumë njerëz kanë përjetuar një krizë të shëndetit mendor gjatë pandemisë së virusit se sa të regjistruar më parë.

Komentet e Dr James vijnë ndërsa kriza e Britanisë vazhdon të rritet, me miliona njerëz në Angli që përballen me kufizime të për të kontrolluar shpërthimet në rritje të shpejtë.

Mjekët kanë frikë se NHS (Shërbimi Kombëtar Shëndetësor) mund të mbingarkohet brenda ditësh ndërsa pranimet në spital rriten për shkak të llojit shumë infektiv të COVID-19 që po përhapet në të gjithë vendin.

Postime të ngjashme

Kuroni diabetin dhe sëmundjet e frymëmarrjes me karafil

S.B.

Ndiq këshillat e neurologëve: Ç’duhet të dini nëse po kaloni një ditë të keqe

S.B.

Antitrupat ndaj COVID-19 mund të mbrojnë nga ri-infektimi më vonë, sugjeron studimi

S.B.

Vaksina e Pfizerit 94 për qind efektive në studimin me 1.2 milion njerëz

S.B.

Nëse qëndroni ulur për një kohë të gjatë, bëni këto ushtrime pesëminutëshe të jogës

S.B.

Studiuesit gjejnë nivele të dëmshme të metaleve të rënda në kripën e Himalajeve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...