Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Publikohen pamje të tjera: Momenti kur protestuesja, mbështetëse e Trumpit qëllohet për vdekje nga policia amerikane

Një protestuese e cila u qëllua për vdekje të mërkurën nga Policia e Capitol të SHBA-së kur protestuesit sulmuan ndërtesën është identifikuar si një grua nga San Diego.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ashli Babbitt, një banore 35-vjeçare e Ocean Beach, ishte në Uashington, D.C., duke protestuar ndaj humbjes së presidentit Donald Trump në zgjedhjet e vitit 2020, sipas kunatit të saj Justin Jackson.

Jackson tha se ai ka qenë në kontakt me policinë, por tha se ata nuk i thanë atij saktësisht se çfarë ndodhi dhe thanë se ai nuk e dinte se çfarë do të justifikonte të shtënat.

“Ashli ishte besnike dhe jashtëzakonisht e pasionuar për atë në të cilën ajo besonte. Ajo e donte këtë vend dhe ndjehej e nderuar që kishte shërbyer në Forcat tona të Armatosura. Ju lutemi mbani familjen e saj në mendimet tuaja dhe respektoni privatësinë e tyre gjatë kësaj kohe”, ka thënë Jackson për NBC 7.

Sipas shefit të Policisë, Njësia e Punëve të Brendshme e departamentit po heton të shtënat.

Babbitt ishte një veterane e Forcave Ajrore e cila shërbeu në turne të shumta në Lindjen e Mesme.

Postimet e saj në Twitter përfshijnë mbështetje për Trump dhe fotografi të saj në tubimet lokale pro-Trump.

Ndërkohë një grua që besohet të jetë Babbitt u pa në një video virale duke u përpjekur të ngjitej përmes një dritareje të thyer të ndërtesës së Capitol kur u qëllua.

Disa pamje tjera gjithashtu treguan gruan të mbuluar me gjak dhe që po trajtohej nga ndihmës mjekët të cilët e zhvendosën atë në një barelë larg ndërtesës.

Protestuesit e dhunshëm besnikë ndaj Trump sulmuan Capitol-in të mërkurën dhe detyruan ligjvënësit të fshiheshin, në një përpjekje mahnitëse për të përmbysur zgjedhjet presidenciale të Amerikës.

Si pasojë, kishte të paktën 30 arrestime dhe vdekje të tjera në zonë.

Më pas, Kongresi afirmoi rezultatet e Kolegjit Zgjedhor të enjten herët në mëngjes, duke emëruar demokratin Joe Biden si fituesin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Postime të ngjashme

Ushtarët francezë me letër të hapur – paralajmërojnë presidentin Macron se “mbijetesa” e Francës është në rrezik

S.B.

Indonezia dënon sulmet izraelite në Xhaminë Al-Aksa

S.B.

Varianti indian i Covid-19 edhe në Francë

S.B.

Zelandë e Re, 5 të plagosur gjatë një sulmi me thikë në supermarket

S.B.

Gazsjellësi amerikan ende jashtë funksionit, pas sulmit kibernetik

S.B.

Hapja e sezonit turistik dhe kufiri me fqinjët/ Do t’i pranojë Greqia qytetarët e vaksinuar me Sinovac dhe Sputnik? Skenarët që ka në dispozicion qeveria greke

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...