Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Publikohet kodi burimor i Windows XP

Microsoft i dha fund mbështetjes për Windows XP në 2014-ën edhe pse kompania dërgoi një përditësim në 2017-ën pas sulmit WannaCry.

Kodi burimor i Windows XP dhe Windows Server 2003 është publikuar online. Skedarët torrent të dy sistemeve operative janë publikuar në disa uebsajte gjatë javës.

Është hera e parë që kodi burimor i Windows XP publikohet edhe pse prej vitesh është shpërndarë në mënyrë private.

Materiali është konfirmuar legjitim dhe Microsoft ende nuk ka komentuar. Megjithatë rrjedhja e kodit me shumë gjasa nuk do të ketë ndonjë impakt as tek ato kompjuterë që kanë Windows XP.

Microsoft i dha fund mbështetjes për Windows XP në 2014-ën edhe pse kompania dërgoi një përditësim në 2017-ën pas sulmit WannaCry.

Edhe pse është hera e parë që kodi burimor i Windows XP publikohet, Microsoft ka një program të veçantë në bashkëpunim me qeveritë që jep akses të kontrolluar mbi kodin burimor dhe përmbajtje të tjera teknike.

Gjithashtu nuk është hera e parë që publikohet kodi i Windows sepse disa vite më parë afro 1GB informacion i kodit të Windows 10-ës u publikua online. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Së shpejti autobusi “dron” që bart deri në 40 persona – fluturimi do të kushtojë sa një biletë treni

Lea Muslija

Së shpejti autobusi “dron” që bart deri në 40 persona – fluturimi do të kushtojë sa një biletë treni

Dafina Vidishiqi

Lojën që askush nuk po e luan në PS5 dhe për këtë do të jetë e disponueshme në PS4

Dafina Vidishiqi

Shkencëtarët zbulojnë ‘alarmin për COVID-19’, pajisja mund të ‘nuhasë’ nëse dikush prezent ka infeksion brenda 15 minutash

Dafina Vidishiqi

Microsoft shpall përsëri Windows 11

Dafina Vidishiqi

Një qen mekanik kushton 2,700 dollarë – por, çfarë mund të bëjë?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...