Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Publikohet lista e festave për vitin e ardhshëm, pesë fundjava të vazhduara

Shkup, 30 dhjetor, zhurnal.mk – Të premten më 1 janar, në ditën pas festimit të vitit të ri do të kemi të vazhduar që gjatë vitit 2021 do të jenë gjithsej pesë fundjava të vazhduara.

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale publikoi listën e festave për vitin e ardhshëm.

Për qytetarët e Maqedonisë festat janë në këto data

1 janari (e premte), Viti i ri;
7 janari (e enjte), Krishtlindja;
1 maji (e shtunë), Dita e Punëtorëve;
3 maji (e hënë), Pashkët;
13 maji (e enjte), Fitër Bajrami;
24 maji (e hënë), Dita e Shën Kirilit dhe Metodit;
2 gushti (e hënë), Dita e Republikës’
8 shtatori (e mërkurë), Dita e Pavarësisë;
11 tetori (e hënë), Dita e kryengritjes;
23 tetori (e shtunë), Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase;
8 dhjetori (e mërkurë), Dita e Shën Klimentit të Ohrit.

Për shqiptarët po ashtë festë është edhe 22 nëntori (e hënë), Dita e Alfabetit Shqip ndërsa për komunitetin mysliman festë është edhe 20 korriku (e martë), Kurban Bajrami.

Postime të ngjashme

Kuvendi i votoi besim Qeverisë

T E

Detektohet lloji britanik i Kovid-19 tek një pacient i kthyer nga Zanzibari

T E

Gir: Për BE të rëndësishme janë reformat, vendimet sillen unanimisht

T E

5 të vdekur dhe 807 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Z H

ASH dhe Alternativa nuk do ta mbështesin ligjin për shfuqizimin e Ligjit për regjistrim të VMRO-DPMNE-së

Z H

Karantinë 14 ditë për personat që vijnë nga Afrika

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...