Puigdemont, udhëheqësi i arrestuar katalanas do të dal sot para gjykatës italiane

Udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont u arrestua nga policia kufitare italiane në aeroportin në qytetin Alghero kur mbërriti në Sardenjë të enjten mbrëma.

 

Ai duhet të dalë sot para një gjykate italiane, por nuk dihet nëse gjyqtari do të marrë një vendim për ekstradimin, raporton rte.

“Ne besojmë se autoritetet gjyqësore do të shpallin të pafajshëm Puigdemont. Kjo është hera e katërt që kjo ndodh”, tha avokati i tij Gonzalo Boyer për radion Cadena Ser.

Në muajin mars, Parlamenti Evropian hoqi imunitetin e Puigdemont, të cilin ai e kishte mbajtur si anëtar i institucionit që nga viti 2019.

Puigdemont jetoi në mërgim në Belgjikë dhe mbërriti në Alghero nga Brukseli për të marrë pjesë në ekspozitën ndërkombëtare Adifolk dhe për t’u takuar me udhëheqësin e Sardenjës.

Referendumi i vitit 2017 i solli Spanjës krizën më të madhe politike në dekada, e ndjekur nga një deklaratë e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës në parlamentin rajonal në tetor të atij viti, pas së cilës autoritetet në Madrid vendosën sundim të drejtpërdrejtë mbi krahinën dhe arrestuan udhëheqësit separatistë. 

Related posts

Deri më tani janë injektuar gati 5 miliardë doza të vaksinës kundër Kovid 19

Redaksia

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Redaksia

Erdogan: Kushtetuta e re do të jetë dhurata më e mirë për kombin në 100-vjetorin e Republikës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More