Agjencia Zhurnal.mk

Pulë ekzotike në salcë

Përbërësit:

500 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla
500 gr ananas
1 qepë
2 thelpinj hudhre
1 spec djegës
piper i zi
salcë soja
fara sezami
vaj

Udhëzimet:

1 Mishin priteni në kubikë dhe skuqeni në tavën e nxehtë.

2 Nëse përdorni ananas të freskët, atëherë priteni në kubikë. Ndërsa nëse përdorni ananas të konzervuar, atëherë së pari priteni e më pas kullojeni.

3 Ananasin e prerë shtojeni në tigan tek mishi i pulës bashkë me qepën dhe hudhrën e grirë imët dhe specin djegës të prerë në shirita.

4 Shtoni salcën soja, rreth 200 ml, uleni temperaturën dhe lërini të kaurdisen të gjitha për 10 minuta.

5 Sipas nevojës, shtoni edhe pak spec djegës ose ujë a lëng ananasi.

6 Shërbejeni me oriz të zier dhe para servimit spërkateni me fara sezami. Ju bëftë mirë./meshije.com

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...