Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Punëtorët duhet të inkurajohen dhe t’i raportojnë të gjitha shkeljet e marrëdhënies së punës

Shkup, 22 shkurt – Punëtorët duhet të inkurajohen dhe t’i raportojnë të gjitha shkeljet e marrëdhënies së punës, kanë konkluduar sot në takim të përbashkët përfaqësues të Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë (LSM), Inspektoratit Shtetëror të Punës (ISHP) dhe Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ONP).

Në takim, që u mbajt në hapësirat e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, është dakorduar përforcim të bashkëpunimit midis sindikatës dhe Inspektoratit të Punës, në drejtim të veprimit sipas raportimeve të punëtorëve, ndërsa me mbështetje të Organizatës Ndërkombëtare të Punës, LSM-së dhe Inspektoratit Shtetëror të Punës do të fillojnë aktivitet me të cilin punëtorët, përmes LSM-së do të marrin të drejtë ligjore për realizimin e të drejtave të tyre të punës.

“LSM dhe Inspektoratit Shtetëror zë Punës në periudhën e ardhshme do të angazhohen ta kthejnë besimin në zgjidhjen institucionale të problemeve  të punëtorëve dhe kthimin e sigurisë të të drejtave të punëtorëve”, theksohet në kumtesën e LSM-së.

Në takim kanë marrë pjesë kryetari i LSM-së, Darko Dimovski, drejtoresha e ISHP Jovana Trençevska, koordinatori i Zyrës së ONP, Emil Kërstonavski dhe Natasha Meçkarovska-Simjanovska, koordinatore projektuese të projektit “Përforcim të dialogut social”. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Rasti Sazdovski/ Gjykimi për Jeton Luzhën vazhdon më 24 mars

Z H

Alternativa kërkon prolongim të regjistrimit derisa të zgjidhen problemet teknike

Z H

Edi Rama i gatshëm të presë Maqedoninë e Veriut për në konferencën e parë me BE

R Zh

Nikolla Dimitrov takoi Ambasadoren e Malit të Zi në vend, Marija Petroviq

R Zh

Simovski: Regjistrimi është në interes të qytetarëve të vendit

Z H

VMRO-DPMNE me propozim ligj të ri për regjistrimin e popullsisë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...