Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Punëtorët e Google formojnë sindikatë pas mosmarrëveshjeve me menaxhmentin

Më shumë se 200 punonjës të Google janë bashkuar për të formuar Sindikatën e Punëtorëve të Alphabet mes mosmarrëveshjeve në rritje me drejtuesit e kompanisë.

Lajmi për sindikatën u publikua të hënën në një botim të New York Times nga dy punonjës, Parul Koul dhe Chewy Shaw, të cilët shërbejnë në bordin e Sindikatës së Punëtorëve të Alphabet, përkatësisht si kryetar ekzekutiv dhe nënkryetar.

Ata thanë se 226 punonjës janë bashkuar në sindikatë. Sindikata do të jetë e hapur për të gjithë punëtorët e kompanisë, thanë ata, duke përfshirë punëtorët e përkohshëm, shitësit dhe kontraktorët.

Alphabet ka disa filiale duke përfshirë Google, YouTube dhe kompaninë e veturave Waymo. Alphabet ka më shumë se 130,000 punonjës në të gjithë botën.

Postime të ngjashme

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

Sa është i mbrojtur telefoni juaj nga uji? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

TikTok pajtohet të paguajë 92 milionë dollarë, akuzohet për shkelje ligjore me softuerin për njohje të fytyrës

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...