Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

“Punëtorët të mos nënshkruajnë blanko dokument për ndërprerjen e kontratave për punë”

Shkup, 7 prill – Zhurnal.mk – Sindikata e punëtorëve të hotelierisë dhe turizmit (SPHTZSHM) pranë Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë së Veriut reagoi në informacionet se shumica e hotelierëve i kanë çregjistruar punëtorët. Sindikata u bën thirrje punëtorëve të mos nënshkruajnë çfarëdo dokumenti blanko për anulimin e kontratave të tyre të punës.

“Punëdhënësit nga sektori i hotelierisë, të mos manipulojnë punëtorët nga ky sektor, dhe ne i udhëzojmë punëtorët të mos nënshkruajnë me detyrim ose të kërcënojnë ndonjë dokument të zbrazët që punëdhënësit do të abuzojnë për të anuluar kontratat e tyre të punës. Theksojmë se është në kundërshtim me ligjin dhe marrëveshjen kolektive nëse punëtorët kishin lidhur kontrata pune për t’u larguar sot, një ditë para fillimit të masave që kufizojnë punën në këtë sektor”, thonë sindikata.

Për raste të tilla, SPHTZSHM së bashku me LSM paralajmëron kallëzime deri tek shërbimet kompetente të inspektimit dhe kallëzime penale me qëllim të parandalimit të abuzimeve të tilla.

“I inkurajojmë punëtorët, që të gjitha kundërvajtjet e të drejtave të tyre të punës t’I denoncojnë tek SPHTZSHM dhe LSM-ja në mënyrë që të mund të ndërhyjmë në kohën e duhur dhe t’i ruajmë vendet e tyre të punës”, apelojnë nga Sindikata.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...