Agjencia Zhurnal.mk

Putin dërgon pajisje mjekësore në SHBA për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit

Rusia po dërgon pajisje mjekësore Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar në luftimin e shpërthimit të koronavirusit, raportoi të martën agjensia e lajmeve Interfax, duke cituar zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov.

Presidenti Vladimir Putin e bëri propozimin në një bisedë telefonike me Presidentin Donald Trump të hënën, kur ata diskutuan koronavirusin dhe tregjet e naftës, duke i drejtuar ministrat e tyre të energjisë të flasin, transmeton arbresh.info

“Trump e pranoi me mirënjohje këtë ndihmë humanitare,” citoi Interfax të thoshte Peskov. Një avion rus me pajisje mjekësore dhe mbrojtëse  do të niset për në Shtetet e Bashkuara të Martën, shtoi ai.

Rastet e konfirmuara në SHBA kanë rritur në afro 180,000 me 16,000 teste të reja pozitive të raportuara të martën. Për një ditë të dytë radhazi, Shtetet e Bashkuara regjistruan më shumë se 500 vdekje të reja pasi numri i përgjithshëm u ngjit në afro 3,600, sipas një raporti të Reuters të të dhënave të raportuara zyrtarisht.

Gjendja e marrëdhënieve midis Moskës dhe Washington-it ka qenë e ndërlikuar viteteve të fundit për shkak të sanksioneve amerikane ndaj disa prej kompanive ruse në përgjigje të aneksimit të Rusisë së Krimesë në vitin 2014 dhe mbështetjes ruse për separatistët në lindje të Ukrainës, midis tensioneve të tjera.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...