Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Putin dhe Vuçiç bisedojnë për çështjen e Kosovës dhe vaksinat kundër COVID-19

Moskë- Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai serb Aleksandar Vuçiç në një bisedë telefonike kanë diskutuar për çështjen e Kosovës dhe furnizimin me vaksina, transmeton (AA)

Në njoftimin e Kremlinit thuhet se Putin zhvilloi bisedë telefonike me Vuçiçin. Një nga temat e bisedës ka qenë edhe çështja e Kosovës ndërsa Vuçiç me këtë rast shpalosi situatën për Kosovën në kontekst të bisedave të tij me partnerët e jashtëm.

“Pala ruse konfirmoi qëndrimin e saj parimor mbi zhvillimin e një zgjidhjeje të ekuilibruar të problemit të Kosovës, e cila duhet të miratohet nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së. Është theksuar se Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e Rusisë për këtë dhe çështje të tjera të rëndësishme”, thuhet më tej.

Gjithashtu Putin dhe Vuçiç kanë biseduar edhe për marrëdhëniet bilaterale si dhe për furnizimin e vaksinës “Sputnik V” (GamKovidVak) që e zhvilloi Rusia.

Postime të ngjashme

Majori i KFOR-it për zjarret: Do të ofrojmë ndihmën tonë me të gjitha mjetet që i kemi

D V

Nesër mot i ndryshueshëm, të premten shtrëngata dhe shi

D V

Zjarret, Osmani: Kosova është shtëpia jonë, duhet t’i ruajmë jetët e njerëzve tanë

D V

Përgjimet, Këshilli Prokurorial i Kosovës fillon procedurë disiplinore ndaj prokurores Shemsije Asllani

D V

Arrestohet një person në Mitrovicë për zjarrvënie

D V

Zjarret në Rugovë, shkatërrohen mbi 80 hektarë tokë e pyje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...