Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Putin kërkon nisjen e vaksinimit masiv kundër koronavirusit në Rusi

Zhurnal Ads

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar të mërkurën zyrtarët që të nisin vaksinimin masiv për koronavirus javën tjetër dhe të hapin programin e vaksinimit për të gjithë rusët.

Rusia, e cila renditet e katërta në botë për nga numri i të infektuarve me koronavirus, ka nisur vaksinimin e shkallës së gjerë muajin e kaluar.

Fondi sovran i pasurisë në këtë shtet, ka thënë se 1.5 milion rusë tashmë kanë marrë vaksinën ruse Sputnik V.

Vaksinimi me Sputnik V do të kushtojë “më pak se 20 dollarë”

“Kërkoj të nisni vaksinimin për gjithë popullsinë javën e ardhshme”, u ka thënë Putin zyrtarëve në një takim qeveritar me video-lidhje, që është transmetuar në televizionin shtetëror.

Zëvendës-kryeministrja ruse, Tatiana Golikova ka thënë se autoritetet do të jenë të gatshme për të zgjeruar programin e vaksinimit nga e hëna.

Rusia nuk ka aplikuar masë të izolimit të plotë gjatë valës së dytë të koronavirusit, e cila ka nisur në muajin shtator.

Zyrtarët rusë besojnë se kufizimet aktuale janë të mjaftueshme për të parandaluar përhapjen e virusit.

Të mërkurën, Rusia ka raportuar për 22,850 raste të reja të infektimit me koronavirus.

Prej kur ka shpërthyer pandemia, ky shtet ka regjistruar 3.5 milionë persona të prekur nga COVID-19, sëmundja që shkakton koronavirusi.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Masakër në Porto Riko, automekaniku hap zjarr mbi policinë dhe i shtyp me veturë – humbin jetën tre prej tyre

S.B.

5000 ushtarë flenë jashtë pasi u larguan nga Kapitoli

S.B.

Nisin protestat në Amerikë në prag të marrjes së detyrës nga Biden

S.B.

Shkencëtarët japonezë zbulojnë një lloj të ri koronavirusi

T E

OBSH përgatit një grup shkencëtarësh për të hetuar origjinën e Covid në Wuhan të Kinës

S.B.

Australia do të hetojë ushtarët lidhur me krimet e luftës në Afghanistan

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...