Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Putin mund të jetë president deri në vitin 2036?

Këshilli i Federatës së Rusisë miratoi ligjin që lejon presidentin të kandidojë përsëri në zgjedhjet presidenciale.

Këshilli i Federatës së Rusisë miratoi një ligj që lejon presidentin, Vladimir Putin të kandidojë përsëri në zgjedhjet presidenciale.

Një numër dispozitash ligjore janë formuluar në bazë të ndryshimeve në Kushtetutë, të tilla, si kufizimi i numrit të mandateve presidenciale për një person.

Ky ndryshim vlen për kreun aktual të shtetit, pavarësisht nga mandatet e mëparshme presidenciale. Ky rregull lejon që kreu aktual i shtetit të kryejë atë funksion edhe për dy mandate, raporton mediumi amerikan Politico.

Ligji përcakton që çdo shtetas rus mbi moshën 35 vjeçare, i cili ka qëndrim të përhershëm në vend për të paktën 25 vjet dhe nuk ka dhe nuk ka pasur kurrë leje shtetësie ose qëndrimi të një shteti tjetër, mund të kandidojë për postin e presidentit të Rusisë.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...