Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Putin mund të jetë president deri në vitin 2036

Këshilli i Federatës Ruse ka miratuar një legjislacionn që do të lejojë Presidentin Vladimir Putin dhe ish-Presidenti Dmitry Medvedev të kandidojë për presidencën në dy zgjedhje të tjera.

Sipas mediave të huaja, legjislacioni thotë se një qytetar rus, i cili ka mbajtur presidencën për dy mandate nuk mund të rizgjidhet për një mandat tjetër. Sidoqoftë, kjo kërkesë nuk vlen për personin që mbante presidencën në kohën kur ndryshimet përkatëse të kushtetutës ruse hynë në fuqi.

Kjo rivendosje e kushteve presidenciale të Putinit do të thotë se ai mund të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...