Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Putin refuzon takimin me presidentin ukrainas, V. Zelensky

Zelenskyi ka propozuar një takim, ndërsa konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës në Ukrainën lindore është intensifikuar në javët e fundit.

 “Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe shpresojmë shumë që kjo nuk do të thotë të refuzosh një diskutim,” tha Mendel, zëdhënëse e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Sipas Mendel, Rusia ka marshuar më shumë se 40,000 trupa në kufirin lindor të Ukrainës dhe më shumë se 40,000 trupa në Krime.

Një javë më parë, Ukraina tha se afër kufirit të saj në rajonet Rostov, Voronezh dhe Bryansk janë dislokuar rreth 20,000 ushtarë rusë, dhe në Krime më shumë se 32,000 ushtarë.

Mendel tha se Zelensky do të udhëtojë në Paris për të diskutuar për dislokimin e trupave ruse dhe përshkallëzimin e konfliktit Donbass.

Ndërkaq bëhet e ditur se ministra të jashtëm të G7-ës të vendeve të pasura të industrializuara, të cilët u takuan në Londër, dënuan veprimet e Rusisë të hënën në mbrëmje.

“Transferimet e trupave në shkallë të gjerë pa njoftim paraprak paraqesin masa kërcënuese dhe destabilizuese”, thanë ministrat në një deklaratë, sipas Reuters.

“Ne thërrasim Rusinë t’i japë fund provokimeve dhe të ulë tensionet në përputhje me detyrimet e saj ndërkombëtare.”

Anija diplomatike WESTERN vazhdon të marten, ndërsa ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, udhëton në selinë e NATO-s, në Bruksel dhe takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, njofton AFP.

Ndërkaq, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, janë në Bruksel në të njëjtën kohë, ku do të diskutohet përveç Iranit dhe Afganistanit edhe problemet e Ukrainës dhe Rusisë, ndonëse një takim i mundshëm midis ministrit të Jashtëm ukrainas, Kuleba dhe Blinken nuk u raportua se do të mund të ketë.

Blinken bëri vizitën e tij të parë në Konferencën Ministrore të NATO-s në Bruksel më pak se tre javë më parë. Ai mori pjesë në takimin e aleancës ushtarake për çështjet ruse.

Administrata presidenciale e Rusisë, Kremlini, njoftoi javën e kaluar se Rusia synon të mbajë forcat e saj të armatosura në kufirin lindor të Ukrainës për sa kohë që e konsideron të nevojshme.

Sipas zëdhënësit të Kremlinit, përshkallëzimi i dhunës në Ukrainën lindore do të ishte fillimi i fundit për administratën e shtetit ukrainas.

“Rusia është e detyruar të mbrojë qytetarët e saj që jetojnë në Donbass, nëse kështu kërkon shkalla e konfliktit,” tha Kozak, sipas Tass.

Në pjesën lindore të Ukrainës, ka pasur një luftë stacioni që ka vrarë më shumë se 13,000 njerëz që nga viti 2014 dhe luftimet janë intensifikuar ditët e fundit.

Në festën e Pashkëve, përdoruesit e mediave sociale vëzhguan disa transferime të pajisjeve dhe trupave nga forcat e armatosura ruse, në Krime të pushtuara nga Rusia dhe pranë kufirit lindor të Ukrainës.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...