Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Që nga transferimi i tyre në ShBA, policia është thirrur plot nëntë herë nga Princi Harry dhe Meghan Markle në shtëpinë e tyre

Policia është thirrur afro nëntë herë në rezidencën e Princit Harry dhe Meghan Markle në Kaliforni, e cila vlen rreth 11 milionë dollarë.

Çifti dhe djali i tyre një vjeçar Archie u zhvendosën në lagjen ekskluzive Montecito në korrik të vitit të kaluar, shkruan DailyMail.

Zyra e Sherifit të Qarkut Santa Barbara që atëherë u është përgjigjur nëntë alarmeve, përfshirë dy herë gjatë Krishtlindjeve për të arrestuar një person i cili kishte udhëtuar në shtëpinë e Sussexes nga Ohio. Sistemi i alarmit të pronës është ndezur gjithashtu pesë herë.

Të dhënat, të marra nën ligjet e Lirisë së Informacionit nga agjencia e lajmeve PA, u lëshuan pasi çifti ndanë frikën e tyre rreth sigurisë së tyre gjatë intervistës së famshme me Oprah Winfrey.

Çifti janë duke jetuar në mesin e një numri të yjeve të tjerë në lagjen luksoze siç janë shoqja e tyre Oprah dhe Ellen DeGeneres.

Oficerët u thirrën katër herë në korrik të vitit të kaluar pasi Harry dhe Meghan u zhvendosën në Montecito nga Los Angeles, ku ata kishin jetuar përkohësisht që kur u larguan nga Kanadaja në fillim të pandemisë.

Një telefonatë regjistrohet si një kërkesë telefonike ndërsa të tjerët janë etiketuar ‘aktivizime alarmi’ dhe të gjitha ndodhën në orët e para të mëngjesit.

Një kërkesë në gusht renditet si ‘Misc Priority Incdnt’, ndërsa kishte një alarm të mëtejshëm në nëntor.

Në orën 4.13 pasdite në prag të Krishtlindjes, policët u thirrën në pronë pasi një burrë u pretendua të kishte shkelur në pronën e tyre.

Nickolas Brooks, 37 vjeç, nga Ohio, u la i lirë për herë të parë me një paralajmërim por ai u paraqit përsëri në Boxing Day në 2:54 pasdite dhe më pas u arrestua dhe u akuzua për një akuzë të shkeljes së kundërvajtjes.

Thirrja e dytë u rendit nga policia si ‘krim prone’ dhe burimet thanë që Brooks kishte udhëtuar në Kaliforni nga Ohio. Ai më vonë u la i lirë nga policia.

Brooks më pas tha se ai mund të ketë qenë “i pavetëdijshëm” kur ai shkeli shtëpinë e çiftit dhe ai kishte një dënim të mëparshëm për të marrë pjesë në një sulm i cili la një burrë me një kockë të thyer në fytyrë, sipas The Sun.

Ai tha: “Nuk e di pse shkova në vendin e tyre, aty përfundova. Kam vozitur në të gjithë vendin – e di që është çmenduri”.

“Më kanë thënë të qëndroj larg dhe se nuk më lejohet kurrë të kthehem atje, por nuk kam pse të paraqitem në gjykatë. Isha në burg për një natë dhe ata më thanë që të qëndroja larg në të ardhmen”, tha ai.

Thirrja më e fundit ishte në 2:21 të mëngjesit në 16 shkurt të këtij viti dhe renditet si një aktivizim alarmi.

Përfaqësuesit e Harryt dhe Meghan nuk pranuan të komentojnë mbi çështjen. Një zëdhënëse e Zyrës së Sherifit të Qarkut Santa Barbara nuk pranoi të jepte detaje të tjera në lidhje me telefonatat.

Marrëveshjet e sigurisë së çiftit dolën në titujt kryesorë pas intervistës së famshme të tyre gjatë muajit mars.

Dukesha, e cila është shtatzënë me një vajzë, tha se ajo i dërgoi letra duke i lutur familjes së Harryt që të mos i merrte oficerët e tij të mbrojtjes personale, duke paralajmëruar se po përballej me kërcënime me vdekje.

Princi Harry pretendoi në bisedën me Oprah se kur Çifti Sussex ishin në Kanada atyre iu tha ‘në një njoftim të shkurtër se siguria do t’iu hiqej’.

Meghan gjithashtu pretendoi se vendimi për të mos e bërë djalin e saj një princ do të thoshte se ai nuk do të merrte mbrojtjen e policisë.

Por mbrojtja e policisë gjatë gjithë ditës kuptohet se është marrë kur ata u larguan si mbretërorë të vijës së parë pas një takimi të organit qeveritar që mbikëqyr mbrojtjen.

Princi Charles atëherë thuhet se tha se nuk do të financonte sigurinë e tyre private nga paratë e tij.

Harry tha: “Unë kam lindur në këtë pozicion. Unë e trashëgova rrezikun. Kështu që ishte një tronditje për mua”.

Harry i tha Oprah Winfrey se ata ishin informuar në ‘njoftim të shkurtër’ se detajet e tyre të sigurisë së policisë do të ndërpriteshin.

Princi tha: “Arsyetimi i tyre ishte një ndryshim në status”, duke shtuar se ai “u kthye mbrapa”.

Ish-kryeinspektori Dai Davies, i cili drejtoi njësinë e mbrojtjes së familjes mbretërore të Policisë Metropolitane, tha se planet e çiftit ishin ‘krejtësisht joreale’ dhe mund të kishin vënë në rrezik policinë britanike.

Z. Davies tha se ishte ‘tronditur’ sepse çifti priste që taksapaguesit britanikë të merrnin faturën – e vlerësuar në katër milionë funte në vit.

Ai shtoi: “Ishte krejt joreale të mendohej se ata mund të vazhdonin të kishin ekipin e tyre të mbrojtjes mbretërore që punonte në Amerikë – në fakt kjo do të vinte në rrezik jetën e tyre [policore]”.

Oficerët e Mbretërisë së Bashkuar nuk mund të mbajnë armë sipas ligjeve të ShBA-së ose të marrin informacione për kërcënimet e mundshme.

Donald Trump, i cili ishte në atë kohë president, gjithashtu e bëri të qartë që Duka dhe Dukesha e Sussex-it nuk do të kishin truproje të Shërbimit Sekret të financuar nga ShBA pasi çifti u transferua në Kaliforni nga Kanadaja në mars të vitit 2020.

Duke shpjeguar vendimin e tij për të lënë Kanadanë për në ShBA gjatë ditëve të para të pandemisë, Harry tha: “Shqetësimi më i madh ishte ndërsa ishim në Kanada, në shtëpinë e dikujt tjetër, atëherë më thanë, njoftim i shkurtër, se siguria do të largohej”.

Çifti u shoqërua nga Kanadaja në Kaliforni marsin e kaluar nga policia e Mbretërisë së Bashkuar, por oficerët u thirrën përsëri në Londër.

Manjati i medias Tyler Perry, shtëpinë e të cilit ata e përdorën në Los Angeles, më pas solli sigurinë private për ta.

Ata tani paguajnë për mbrojtjen e tyre pasi u vendosën në pallatin e tyre në Montecito.

Miqtë e çiftit raportohet të kenë thënë se kostoja e truprojës është ‘e tepruar’.

Postime të ngjashme

Taylor Swift ripërpunon albumin “Red”

Lea Muslija

Pushimet nuk kanë të mbaruar për Alketa Vejsiun

Lea Muslija

Rita Ora sjell imazhe nga ndeja e organizuar për komunitetin LGBTI, e ftuar edhe artistja e njohur

Lea Muslija

Sara feston ditëlindjen, kështu zgjodhi ta urojë Ledri

Lea Muslija

Djali i David Beckham bën xhiro me “Maserati” 65 mijë funtash rrugëve të Londrës

Lea Muslija

Jay-Z padit ish-bashkëpunëtorin e tij, shkak albumi “Reasonable Doubt”

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...