Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Qendër terapie me protone për pacientët e vegjël me sëmundje të renda

Një qendër e terapisë me protone për trajtimin e pacientëve të vegjël me kancer pritet të nisë funksionimin në Shangai. Kjo nismë është një bashkëpunim mes Spitalit të Fëmijëve të Universitetit Fudan, “Shanghai Fosun Healthcare (Group) Co., Ltd.” dhe “Mevion Medical Systems, Inc.”, me bazë në SHBA, në bazë të një marrëveshjeje të nënshkruar gjatë kësaj jave.

Çdo vit në Kinë diagnostikohen me kancer rreth 22.000 fëmijë. Kirurgjia dhe kimioterapia janë trajtimet kryesore. Terapia me protone është një lloj i ri i terapisë rrezatuese që përdor rrezet me energji të lartë për të trajtuar tumoret, citon “Xinhua”. “Ajo mund të japë fuqi vrasëse të kancerit të përqendruar në tumore me dëm minimal në indet e shëndetshme përreth, duke shkaktuar më pak efekte anësore në rritjen e trurit dhe shpinës te fëmijët krahasuar me trajtimet tradicionale”, -tha Dong Kuiran, onkolog në spitalin e fëmijëve.

Postime të ngjashme

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

Biden tërhiqet nga vendimi për kapacitetin e pranimit të refugjatëve

R Zh

Xi Jinping merr pjesë në samitin e klimës Kinë-Francë-Gjermani

R Zh

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...