Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

Porsche 550 Spyder është një veturë interesante ekskluzive dhe secila prej tyre ka një histori.

Dhe një histori të veçantë ka edhe një e tillë që kishte qëndruar “e konservuar” për 35 vjet.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për veturën e zbuluar në Shtetet e Bashkuara.

Tek një nga familjet në Kaliforninë Jugore, aksidentalisht ishte gjetur një Porsche 550 Spyder 66-vjeçar.

Bëhet fjalë për një nga modelet më të rrallë të markës – vetëm 90 njësi të këtij modeli kishin dalë në treg.

Makina unike sportive u gjet nga Bobby Green, pronari i Old Crow Speed Shop, i cili specializohet në motoçikleta.

Fillimisht, Bob Green ishte i ftuar në Kaliforninë Jugore për të vlerësuar një koleksion privat të biçikletave, pronari i së cilës vdiq së fundmi.

Kështu, gjatë inspektimit të tij, Green u ndesh me një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë – një Porsche 550 Spyder me ngjyrë të kuqe të ndezur në gjendje të patëmetë.

Historia e këtij 550 Spyder u zbulua me ndihmën e mikut të Green, Blue Nelson, i cili është një njohës i shkëlqyeshëm i automjeteve të rralla.

Me numrin e shasisë (0069), ai zbuloi se makina ishte prodhuar në vitin 1955.

Siç thuhet më tej, makina e rrallë sportive është pothuajse plotësisht origjinale.

Dhe, përkundër mospërdorimit të saj për një kohë të gjatë, Porsche 550 Spyder është në gjendje të shkëlqyeshme, përcjell Telegrafi.

Në trupin e makinës sportive nuk ka aspak ndryshk. Dhe, më e rëndësishmja, nën kapak, ai ka motorin e tij 1.5 litërsh me numrin 0075.

Sipas Bob, makina ekskluzive sportive tashmë ka një pronar të ri.

Koleksionisti nuk e bëri të ditur çmimin e blerjes, por për aq sa mund të gjykohet nga çmimet e ankandit, Porsche 550 Spyder vlen miliona dollarë.

Postime të ngjashme

Ringjallet Abarth 1000 SP: Ka 240 kuaj/fuqi dhe motor të Alfa Romeos

S.B.

Ai ndezi autopilotin dhe “voziti” në ulësen e pasme dhe u arrestua

S.B.

Ky është një karvan që do të ‘trondisë’ Evropën

S.B.

Prodhuesi më i çuditshëm i veturave është ringjallur, prodhimi do të fillojë së shpejti

S.B.

VW-ja synon të ketë mikrobus autonom në rrugë deri në vitin 2025

S.B.

Porsche 964 Carrera RS E e vitit 1991 po kërkon një pronar të ri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...