Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

Departamenti i Policisë së Nju Jorkut prezantoi qenin robot të quajtur “Digidog” i cili përdor kamerat ​​për të hetuar raste të pengmarrjes.

Qeni u përdor në Bronx për të hetuar një situatë të dyshimtë në një shtëpi, ndërsa banorët e vendit mbetën të habitur teksa panë një qen robotik me katër këmbë të ecte në rrugë.

Qeni robotik, është krijuar për situata emergjente që do të ishin shumë të rrezikshme për oficerët njerëzor, roboti është i pajisur me kamera për kërkime në zona të dyshuara dhe intelegjenca e tij artificiale ja mundëson që të dërgojë pamje në kohë reale.

Roboti peshon 70 paund, mund të vrapojë rreth tre milje e gjysmë në orë, të ngjitet nëpër shkallë dhe të kalojë mbi pengesa.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...